close

Raport

W tematyce: Prawo

E-sądy po polsku. Ranking stron internetowych sądów okręgowych i apelacyjnych. II edycja

Data publikacji: 03/2010

Tematyka: Prawo

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „E-sądy po polsku. Ranking stron internetowych sądów okręgowych i apelacyjnych II edycja” to opracowanie, które ma na celu ocenę stron internetowych polskich sądów okręgowych i apelacyjnych pod kątem ich przejrzystości i dostępności dla użytkowników. W raporcie przedstawiono ranking stron internetowych, a także omówiono problemy i błędy, jakie występowały na badanych stronach. Autorzy raportu zwracają uwagę na potrzebę poprawy jakości stron internetowych sądów oraz na znaczenie dostępu do informacji o sądach dla obywateli. Raport stanowi cenne źródło informacji dla osób zainteresowanych tematyką prawa i cyfryzacji w administracji publicznej.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Strony internetowe sądów okręgowych i apelacyjnych w Polsce wymagają poprawy pod kątem ich przejrzystości i dostępności dla użytkowników.
  2. Brak jednolitej struktury serwisów internetowych polskiego sądownictwa (jednego portalu wymiaru sprawiedliwości) jest częściowo rekompensowany dobrymi praktykami i pozytywnymi wzorcami rozbudowywanymi przez niektóre sądy.
  3. W niektórych przypadkach strony internetowe sądów okręgowych i apelacyjnych są przyjazne w obsłudze, ale nie zawierają wielu istotnych dla użytkownika informacji.
  4. W innych przypadkach strony internetowe sądów okręgowych i apelacyjnych są merytorycznie dobre, ale tracą na wartości ze względu na techniczne niedoskonałości.
  5. Sąd Okręgowy we Wrocławiu jest liderem i kreatorem odpowiednich standardów w zakresie stron internetowych sądów okręgowych i apelacyjnych.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Sądy okręgowe i apelacyjne powinny skupić się na poprawie jakości swoich stron internetowych, aby zapewnić użytkownikom łatwy dostęp do informacji o sądach.
  2. Sądy okręgowe i apelacyjne powinny uwzględniać uwagi i sugestie użytkowników swoich stron internetowych, aby dostosować je do ich potrzeb.
  3. Istnieje potrzeba zawiązania bliższej współpracy między poszczególnymi sądami w celu rozpowszechniania dobrych praktyk stosowanych w niektórych spośród nich.
  4. Ministerstwo Sprawiedliwości powinno prowadzić aktywne działania wspierające rozwój stron internetowych sądów okręgowych i apelacyjnych.

Skopiowano!

Skip to content