Zmiana celów redukcyjnych oraz cen uprawnień do emisji wynikająca z komunikatu „Europejski Zielony Ład”
Autor: Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami | Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
Data publikacji: 01/2020
Tematyka: Ekonomia | Energetyka | Ochrona środowiska
Link źródłowy: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport zawiera analizę wpływu zmian celów redukcyjnych oraz cen uprawnień do emisji na sektory objęte europejskim systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) oraz sektory znajdujące się, poza tym systemem, tzn. w obszarze non-ETS. Przedstawiono również analizę zmian ceny uprawnień do emisji dla sektorów EU ETS. Autorzy raportu podkreślają, że ustalenia, interpretacje i wnioski wyrażone w dokumencie są ich własnymi, a niekoniecznie organizacji, z którą są powiązani. Raport stanowi cenne źródło informacji dla osób zainteresowanych tematyką ochrony środowiska i energii, a także dla przedsiębiorstw, które będą musiały dostosować swoje działania do nowych celów redukcyjnych i zmian w cenach uprawnień do emisji.
Wnioski
Wnioski
- Zmiana celów redukcyjnych oraz cen uprawnień do emisji wynikająca z komunikatu”Europejski Zielony Ład” ma duży wpływ na sektory objęte europejskim systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) oraz sektory znajdujące się poza tym systemem, tzn. w obszarze non-ETS.
- Wyzwania redukcyjne w sektorach non-ETS są dużo trudniejsze do wypełnienia niż w przypadku jednolitego systemu EU ETS, gdyż różnorodność ich specyfiki nie pozwala na wprowadzanie jednolitych rozwiązań.
- Istotnym wnioskiem płynącym z wykonanej analizy jest wskazany związek pomiędzy osiąganymi poziomami redukcji emisji a liczbą uprawnień pojawiających się corocznie w EU ETS (podażą uprawnień).
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest wprowadzenie skutecznych zachęt dla państw członkowskich do redukcji emisji w sektorach non-ETS, ponieważ to one ponosząc koszty, będą musiały wprowadzać coraz więcej środków i zachęt umożliwiających osiągnięcie odpowiednich celów redukcyjnych w tych sektorach.
- Należy zwrócić uwagę na związek pomiędzy osiąganymi poziomami redukcji emisji a liczbą uprawnień pojawiających się corocznie w EU ETS (podażą uprawnień) i dostosować politykę klimatyczną do tych zależności.