Zjawisko „przestępstw z nienawiści” Konstrukcja dogmatyczna i praktyka stosowania prawa
Autor: Ordo Iuris
Data publikacji: 01/2021
Tematyka: Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport Instytutu Ordo Iuris dotyczy problematyki przestępstw z nienawiści, ich konstrukcji dogmatycznej oraz praktyki stosowania prawa w tej dziedzinie. Raport skupia się na rozważaniach z zakresu dogmatyki oraz stosowania prawa w kontekście międzynarodowym, konstytucyjnym oraz wreszcie kluczowym aspekcie prawnokarnym. Celem raportu jest uzupełnienie dotychczasowej argumentacji prawnej.
Wnioski
Wnioski
- Dane statystyczne wymiaru sprawiedliwości gromadzone na przestrzeni lat wskazują, iż aktualnie istnieje stała tendencja wzrostowa liczby skazań za przestępstwa z nienawiści.
- Na gruncie prawa międzynarodowego nie ma jednolitej ani powszechnej definicji tzw.przestępstw z nienawiści.
- Obecnie w dyskursie publicznym pojęcie „mowy nienawiści” stosowane jest jako narzędzie „dyscyplinujące” debatę publiczną, uniemożliwiające jakąkolwiek krytykę czy negatywną opinię wobec radykalnych postulatów ruchów postulujących lewicowo-liberalne zmiany obyczajowe.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Wymagane są dalsze badania naukowe i analizy praktyczne w celu ulepszania konstrukcji dogmatycznej przestępstw z nienawiści.
- Organom ścigania należy zapewnić odpowiednie narzędzia i szkolenia w celu skutecznej walki z przestępstwami z nienawiści.
- W Polsce należy uzupełnić luki prawne w zakresie przestępstw z nienawiści, aby zapewnić skuteczną ochronę przed tymi przestępstwami.
- W kontekście międzynarodowym należy dążyć do harmonizacji regulacji prawnych dotyczących przestępstw z nienawiści, aby ułatwić walkę z tym zjawiskiem na arenie międzynarodowej.
- Należy zwiększyć świadomość społeczną na temat przestępstw z nienawiści i ich konsekwencji, aby zapobiegać temu zjawisku i wzmocnić ochronę ofiar.