close

Raport

W tematyce: Samorząd terytorialny

Zarządzanie reklamą w przestrzeni publicznej

Data publikacji: 04/07/2024

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia wyniki kontroli urzędów miast w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Opolu. W okresie objętym kontrolą (2020 – 2023) badano m.in. czy nadzór gmin nad zarządzaniem reklamą w przestrzeni publicznej był prawidłowy i skuteczny i czy gminy rzetelnie wypracowały i skutecznie wdrożyły zasady zarządzania reklamą w przestrzeni publicznej.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. W żadnym z kontrolowanych miast nie wypracowano rzetelnie i nie wdrożono skutecznie zasad zarządzania reklamą w przestrzeni publicznej.
2. Uchwały krajobrazowe, planowane jako uniwersalne narzędzie zachowania ładu reklamowego, okazały się rozwiązaniem niewystarczającym w kontekście prawidłowego zarządzania nośnikami reklamy w przestrzeni publicznej.
3. Działania zarządców dróg, mimo prowadzenia kontroli związanych z ochroną pasa drogowego, nie były dostatecznie skuteczne i nie zapobiegły samowolnemu umieszczaniu reklam.
4. We wszystkich jednostkach ujawniono przypadki reklam umieszczonych w pasie drogowym bez zezwolenia. Stanowiły one od 6,3 % do 100 % zbadanych reklam.
5. W trzech miastach (3 z 3), w latach 2016–2018, rady miejskie wydały tzw. uchwały intencyjne, zobowiązujące prezydentów do przygotowania projektu uchwały krajobrazowej. Do zakończenia kontroli17 nie doprowadzono do ich uchwalenia.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Zapewnienie prowadzenia systematycznej kontroli legalności reklam umieszczonych w przestrzeni miejskiej, w tym w szczególności na nieruchomościach komunalnych i zarządzanych przez gminę gruntów Skarbu Państwa.
2. Podejmowanie działań w celu niezwłocznego ustalania i dochodzenia należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości komunalnych i zarządzanych przez gminę gruntów Skarbu Państwa w celach umieszczania reklam.
3. Określenie zasad umieszczania reklam na mieniu komunalnym i zarządzanymi przez gminę gruntami Skarbu Państwa oraz dostosowanie istniejących uregulowań wewnętrznych do aktualnych przepisów prawa miejscowego.
4. Zwiększenie nadzoru nad prowadzeniem postępowań administracyjnych w zakresie rozpoznawania wniosków, wydawania decyzji i naliczania kar, w tym terminowością załatwiania spraw dotyczących naliczania opłat i wymierzania kar za samowolne zajęcie pasa drogowego pod reklamy.
5. Wydawanie decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia reklamy na podstawie kompletnych i aktualnych wniosków.

Skopiowano!

Przejdź do treści