Widzimy nie tylko oczami – poradnik dla osób zagrożonych utratą widzenia
Autor: Retina AMD Polska
Data publikacji: 01/2021
Tematyka: Niepełnosprawni | Ochrona zdrowia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
„Widzimy nie tylko oczami – poradnik dla osób zagrożonych utratą widzenia” to poradnik stworzony przez zespół ekspertów Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych w ramach projektu pilotażowego dla Wschodniego Mazowsza. Poradnik zawiera wiele cennych informacji na temat koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok oraz porad dotyczących emocji, jakie towarzyszą temu procesowi. W poradniku znajdują się również praktyczne wskazówki dotyczące codziennych czynności takich jak gotowanie czy sprzątanie, a także informacje na temat dostępnych technologii dla osób niewidomych. Poradnik jest adresowany do osób zagrożonych utratą wzroku oraz ich rodzin i opiekunów.
Wnioski
Wnioski
- Osoby zagrożone utratą wzroku potrzebują wsparcia zarówno emocjonalnego, jak i praktycznego, aby móc radzić sobie z codziennymi czynnościami.
- Niewidomość nie powinna być przeszkodą w prowadzeniu aktywnego życia społecznego i zawodowego, a osoby niewidome powinny mieć dostęp do odpowiednich narzędzi i technologii, które ułatwią im funkcjonowanie w społeczeństwie.
- Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza Polskiego Związku Niewidomych (CPRL) mieści się w Warszawie i jest jedyną w Polsce placówką kompleksowo zajmującą się leczeniem i rehabilitacją osób z dysfunkcjami wzroku.
- Książki dla osób z dysfunkcjami wzroku można wypożyczać bezpłatnie w Dziale Zbiorów dla Niewidomych w Warszawie
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Wspieranie osób zagrożonych utratą wzroku poprzez organizowanie szkoleń i warsztatów, które pomogą im radzić sobie z codziennymi czynnościami oraz zapewnią im dostęp do nowych technologii.
- Współpraca między różnymi instytucjami i organizacjami w celu zapewnienia kompleksowego wsparcia dla osób zagrożonych utratą wzroku.
- Włączenie potrzeb osób niewidomych w proces planowania przestrzeni publicznej i infrastruktury, aby umożliwić im swobodne poruszanie się i korzystanie z różnych usług.
- Wspieranie badań naukowych nad nowymi technologiami i narzędziami, które ułatwią życie osobom niewidomym.