close

Raport

W tematyce: Samorząd terytorialny

W kierunku nowej krajowej polityki miejskiej. Raport rekomendacyjny

Data publikacji: 12/10/2020

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport rekomendacyjny dotyczy nowej krajowej polityki miejskiej w Polsce. Zawiera on wiele cennych informacji na temat wyzwań rozwojowych polskich miast oraz propozycji rozwiązań. W raporcie przedstawiono wizję 2023, zasady i cele prowadzenia polityki miejskiej, a także opis pożądanych kierunków rozwoju polskich miast. Dokument ten ma za zadanie stworzenie jednolitej płaszczyzny odniesienia dla całej administracji rządowej i podległych jej instytucji w ich działaniach wobec miast. W raporcie znajdują się również zadania nałożone na organy administracji rządowej lub instytucje jej podległe dotyczące przeprowadzenia zmian prawnych. Raport składa się z pięciu części, w tym wprowadzającej, porządkującej kwestie definicyjne polityki miejskiej, listy argumentów przemawiających za zasadnością i potrzebą tworzenia i wdrażania krajowej polityki miejskiej w Polsce oraz przeglądu realizacji dotychczasowej krajowej polityki miejskiej do roku 2023.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. W latach 2002–2018 liczba ludności miejskiej zmniejszyła się o blisko 504tys. – to tak, jakby z mapy Polski zniknęło miasto wielkości Poznania.
2. W latach 2002–2018 w 62 miastach (7% ogółu) nastąpił spadek liczby mieszkańców o co najmniej 10%.
3. W okresie po przyjęciu KPM 2023 nastąpił niewątpliwy wzrost działań na rzecz obszarów miejskich prowadzonych przez administrację rządową. Wiele z nich stanowiło realizację działań lub kierunków wyznaczonych w KPM2023, a część wybiegała nawet dalej niż zaplanowano to w KPM 2023.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Stworzenie jednolitej płaszczyzny odniesienia dla całej administracji rządowej i podległych jej instytucji w ich działaniach wobec miast, opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.
2. Wspieranie rozwoju infrastruktury miejskiej, w tym transportu publicznego, dróg, sieci wodno-kanalizacyjnej oraz systemów energetycznych.
3. Wspieranie mieszkalnictwa socjalnego oraz tworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych i starszych powinno być jednym z priorytetów krajowej polityki miejskiej.
4. Wdrażanie krajowej polityki miejskiej powinno opierać się na dialogu z mieszkańcami, uwzględniając ich potrzeby i opinie.

Skopiowano!

Skip to content