System oceny inwestycji w ochronie zdrowia
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 04/06/2024
Tematyka: Ochrona zdrowia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Dokument przedstawia wyniki kontroli dotyczącej systemu oceny inwestycji w ochronie zdrowia. Kontrolą przeprowadzoną w okresie 2018 – 2023 objęto Ministerstwo Zdrowia, urzędów wojewódzkich i wybranych podmiotów leczniczych dotyczącej systemu oceny inwestycji w ochronie zdrowia. Kontrolerzy NIK badali m.in. czy system oceny inwestycji w ochronie zdrowia zapewniał celowe i gospodarne wydatkowanie środków publicznych i czy podmioty lecznicze rzetelnie przygotowywały wnioski o wydanie opinii o celowości przeprowadzenia inwestycji.
Wnioski
Wnioski
1. System oceny inwestycji nie zapewniał celowego wydatkowania środków publicznych, gdyż ocenie poddawane były poszczególne indywidualne inwestycje, bez odniesienia do stanu pożądanego i choćby przybliżonego zdefiniowania oczekiwanych efektów.
2. Efektywne funkcjonowanie mechanizmu opiniowania celowości inwestycji istotnie utrudnił brak opracowania docelowego modelu zabezpieczenia dostępności świadczeń, który mógłby stanowić punkt odniesienia dla oceny celowości.
3. Kryteria oceny inwestycji zawarte w formularzu IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia) miały charakter otwarty, nieprecyzyjny lub nie były ściśle związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Tylko dwa kryteria miały charakter w pełni obiektywny.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Zbudowanie powszechnie dostępnej platformy informatycznej gromadzącej dane o wydanych opiniach o celowości inwestycji i realizowanych inwestycjach w ochronie zdrowia, dla zapewnienia jak najlepszej informacji dla wszystkich interesariuszy; sprawozdawanie danych winno być poddane weryfikacji.
2. Zmiana formularza IOWISZ zmierzająca do dokonywania oceny celowości inwestycji w oparciu o porównywalne i obiektywne kryteria, z równym wykorzystaniem źródeł informacji wskazanych w art. 95f ust. 3 uśoz; kryteria oceny inwestycji powinny zapewniać możliwość przeprowadzenia oceny celowości danej inwestycji ex post.
3. Ograniczenie działania art. 136 ust. 2 pkt 3 i art. 139a uśoz wyłącznie do inwestycji rozpoczętych po wejściu w życie tych przepisów, to jest po 1 stycznia 2021 r..
4. Doprecyzowanie treści art. 136 ust. 2 pkt 3 i art. 139a uśoz w sposób eliminujący możliwość ich obejścia poprzez korzystanie przez podmioty lecznicze z zasobów wytworzonych przez inne osoby na podstawie użyczenia.
5. Zmiana treści art. 95d uśoz w celu wyłączenia spod opiniowania inwestycji odtworzeniowych oraz modernizacji i remontów niesłużących bezpośrednio zwiększeniu liczby udzielanych świadczeń lub ograniczenie opiniowania wyłącznie do inwestycji służących zwiększeniu podaży świadczeń zdrowotnych.
6. Ustanowienie w uśoz zobowiązania dla płatnika do zawarcia lub zmiany umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie wynikającym z wniosku o wydanie OCI, w przypadku realizacji inwestycji zgodnie z wnioskiem i w założonym terminie, niezwłocznie po zakończeniu inwestycji.
7.Podjęcie działań organizacyjnych zapewniających terminowe wprowadzanie do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia informacji o nabytych wyrobach medycznych.