Realizacja programu „Laboratoria przyszłości”
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 02/09/2024
Tematyka: Edukacja i Nauka
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Dokument przedstawia wyniki kontroli dotyczącej realizacji Programu „Laboratoria przyszłości”, który ma na celu wsparcie edukacji w szkołach podstawowych. W ramach kontroli przeprowadzonej w Ministerstwie Edukacji, Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz w jednostkach realizujących program w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, podlaskim, lubuskim (cztery urzędy wojewódzkie, trzy kuratoria oświaty, cztery organy prowadzące szkoły, cztery publiczne szkoły podstawowe) w okresie 2021 – 2023 badano m.in. czy Program został rzetelnie przygotowany, wdrożony i koordynowany przez Ministra Edukacji oraz czy Program był prawidłowo i efektywnie realizowany przez Ośrodek, wojewodów, kuratorów oświaty, organy prowadzące szkoły, publiczne szkoły podstawowe.
Wnioski
Wnioski
1. W ocenie NIK Program nie został rzetelnie przygotowany, a w trakcie jego dotychczasowej realizacji stwierdzono nieprawidłowości, co nie daje podstaw do kompleksowej oceny efektywności wydatkowania środków w ramach Programu.
2. Minister Edukacji nie sprawował skutecznego nadzoru nad realizacją Programu, co spowodowało, że nie posiadał wiedzy w jakim stopniu osiągnięty został cel Programu, tj. czy nastąpił rozwój umiejętności dzieci i młodzieży oraz kompetencji kadry uczącej przy wydatkowaniu ponad 1 mld zł, po dwóch latach jego realizacji.
3. Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, uzyskał efekty rzeczowe i osiągnął wartości docelowe przyjętych mierników, jednak nie dochował należytej staranności przy opracowaniu, prowadzeniu dokumentacji zamówień publicznych i przy realizowaniu płatności, a także nierzetelnie i z uchybieniem terminu sporządził Informację o wykorzystaniu wsparcia finansowego oraz jej korektę.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Dokonywanie systematycznej oceny realizacji i efektywności Programu Laboratoria Przyszłości oraz wykorzystywania uzyskanych informacji w podejmowaniu działań usprawniających jego realizację, a także wspierających szkoły i organy je prowadzące w efektywnym wykorzystywaniu zakupionego wyposażenia.
2. Zapewnienie narzędzi do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad realizacją Programu Laboratoria Przyszłości.
3. Aktualizacje planów nadzoru pedagogicznego o podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa wprowadzone przez Ministra Edukacji w trakcie roku szkolnego.