Raport o stanie polskich miast. Niskoemisyjność i efektywność energetyczna
Data publikacji: 07/08/2017
Tematyka: Energetyka | Ochrona środowiska | Samorząd terytorialny
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport prezentuje diagnozę bieżącej sytuacji miast w Polsce pod kątem niskoemisyjności i efektywności energetycznej. Zawiera on opis metodyki monitoringu miast oraz wyniki analiz w zakresie oceny wartości wybranych wskaźników. W raporcie przedstawiono także planowane przez samorządy działania i ich oczekiwane efekty, a także wskazano potencjalne bariery.
Wnioski
Wnioski
1. Zasadniczo wszystkie miasta w Polsce powyżej 50 tys. mieszkańców posiadają plany w zakresie przejścia w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – plan gospodarki niskoemisyjnej (PGN) lub plan działań na rzecz zrównoważonej energii
2. Do sektorów o największym udziale w emisji GHG oraz zużyciu energii finalnej z obszaru jednostek samorządu terytorialnego (JST) należą budownictwo (budynki użyteczności publicznej i mieszkalne) oraz transport.
3. Prognozowany wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020 jest największy w przypadku ośrodków metropolitalnych i pozostałych miast wojewódzkich, na co wpływ mają takie planowane inwestycje, jak budowa bloków energetycznych zasilanych biomasą (w Lublinie) czy regionalnych instalacji termicznego przekształcania odpadów (w Poznaniu).
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Wprowadzenie zachęt finansowych dla samorządów, które podejmują działania na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.
2. Wspieranie badań naukowych i innowacji w dziedzinie energii odnawialnej i efektywności energetycznej.
3. Wprowadzenie standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
4. Wspieranie działań edukacyjnych i informacyjnych dla mieszkańców na temat korzyści wynikających z działań niskoemisyjnych i efektywności energetycznej.
5. Współpraca między miastami w celu wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń w dziedzinie niskoemisyjności i efektywności energetycznej.
6. Wprowadzenie systemów monitoringu i raportowania emisji gazów cieplarnianych w miastach.