Porównanie modelowych granic morfologicznych z granicami administracyjnymi w dużych miastach Polski
Data publikacji: 09/08/2022
Tematyka: Samorząd terytorialny
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Porównanie modelowych granic morfologicznych z granicami administracyjnymi w dużych miastach Polski” skupia się na analizie granic morfologicznych i administracyjnych w wybranych dużych miastach Polski. Autorzy porównują granice te pod kątem ich wpływu na kształtowanie przestrzeni miejskiej i politykę miejską.
Wnioski
Wnioski
1. Granice morfologiczne i administracyjne w dużych miastach Polski znacznie się różnią, co może wpłynąć na rozwój miast i jakość życia mieszkańców.
2. Obszary zwartej zabudowy w największych miastach w Polsce nie stanowią obszaru całej powierzchni administracyjnej oraz nie posiadają ciągłości z terenami zurbanizowanymi w gminach ościennych
3. Polskie (analizowane) miasta wciąż posiadają rezerwy rozwojowe wewnątrz granic administracyjnych.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. W celu efektywnego kształtowania przestrzeni miejskiej, miasta powinny uwzględniać granice morfologiczne w swoich planach i polityce miejskiej.
2. W celu efektywnego zagospodarowania przestrzeni miejskiej, miasta powinny wykorzystywać tereny możliwe do ponownego zagospodarowania oraz rozwijać zabudowę wokół istniejącej już zabudowy, zanim wyjdą poza granice administracyjne.
3. W celu uzyskania bardziej porównywalnych danych i statystyk, miasta powinny stosować granice morfologiczne jako bazę dla badań i zarządzania.
4. W celu uzyskania bardziej kompleksowej analizy rozwoju miast, analiza granic morfologicznych powinna być systematycznie rozszerzana poprzez analizę wpływu różnych danych i metod oraz wieloczasową analizę rozwoju miast.