close

Raport

W tematyce: Ochrona zdrowia

Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży

Data publikacji: 10/09/2024

Tematyka: Ochrona zdrowia

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport podsumowuje wyniki kontroli Ministra Edukacji i Nauki, ośmiu szkół (czterech szkół podstawowych i czterech szkół ponadpodstawowych), ośmiu poradni psychologiczno- -pedagogicznych, ośmiu podmiotów prowadzących ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z województwa wielkopolskiego. W okresie objętym kontrolą (1.01.2020 – 30.08.2023) badano m.in. czy działania Ministra zapewniły poprawę dostępności do kompleksowej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej, zgodnej z rzeczywistym zapotrzebowaniem dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli oraz czy pomoc udzielana dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom jest łatwo dostępna, zgodna z rzeczywistym zapotrzebowaniem i kompleksowa.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Dzieciom i młodzieży nie zapewniono odpowiedniej do potrzeb, kompleksowej pomocy psychologicznej oraz wsparcia psychoterapeutycznego. Funkcjonujący od lat system, w zasadzie w niezmienianym kształcie, nie zapewniał w szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych warunków do odpowiednio wczesnego rozpoznania problemów i udzielania wszechstronnej pomocy.

2. W okresie objętym kontrolą o 63 % wzrosła liczba dzieci i młodzieży12, u których stwierdzono występowanie zaburzeń psychicznych, o niemal 60 % wzrosła liczba korzystających z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznych. Liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież od 7. do 18. roku życia wzrosła w 2022 r. w porównaniu do 2021 r. o 77 %, a liczba samobójstw – aż o 19 %.

3. Ustalonych przez Ministra standardów zatrudnienia specjalistów w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych (psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, logopedy, terapeutów pedagogicznych) nie spełniało na koniec marca 2023 r. 54 % placówek oświatowych. Działo się tak, pomimo przeznaczenia przez Ministra dodatkowych środków na ten cel i wzrostu liczby przedszkoli i szkół, które takich specjalistów zatrudniały.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Zintensyfikowanie działań – na gruncie współpracy międzysektorowej – w celu wypracowania modelu efektywnej, skoordynowanej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.
2. Przygotowanie i wdrożenie kompleksowych i efektywnych rozwiązań systemowych w ramach polityki oświatowej państwa, wpływających na zapewnienie odpowiedniej do potrzeb pomocy psychologiczno- -pedagogicznej oraz wsparcia psychoterapeutycznego dla dzieci, uczniów i nauczycieli.
3. Niezwłoczne podjęcie działań w celu wypracowania założeń podstawy programowej w kontekście wskazywanym przez ekspertów, tj. położenia nacisku na wsparcie rozwoju emocjonalnego dzieci i młodzieży oraz ich kompetencji społecznych, przy zrównoważeniu regulacji w zakresie dydaktyki i zadań wspierających prawidłowy rozwój uczniów.
4. Zapewnienie dostępności udzielanej pomocy dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
5. Uwzględnianie w wydawanych dokumentach wskazań dla rodziców diagnozowanego dziecka.

Skopiowano!

Skip to content