close

Raport

W tematyce: Prawo

Pobyt długoterminowy cudzoziemców w Polsce

Data publikacji: 01/2014

Tematyka: Prawo

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Pobyt długoterminowy cudzoziemców w Polsce” stanowi pierwszą próbę analizy ustawy o cudzoziemcach, zawiera informacje na temat różnych rodzajów pobytów cudzoziemców w Polsce, takich jak pobyt ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe, pobyt tolerowany, azyl, ochronę uzupełniającą lub objętego ochroną czasową. Raport omawia również warunki, jakie musi spełnić dokument zaproszenia, aby uznać go za ważny. W raporcie przedstawiono również informacje na temat wizy krajowej oraz wymagań związanych z jej uzyskaniem. 

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Regulacja pobytu długoterminowego na terytorium Polski oraz wydawanie na taki okres wiz pobytowych pozostaje z zastrzeżeniem praw rezydentów długoterminowych UE wyłączną kompetencją Polski (wiza krajowa)

2. Wymagania związane z uzyskaniem wizy krajowej są ściśle określone i należy je spełnić, aby uzyskać legalny pobyt w Polsce.

3. Dokument zaproszenia jest ważnym elementem uzyskania wizy krajowej i musi spełniać określone wymagania.

4. W przypadku ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy należy przedstawić dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Należy zwiększyć dostępność informacji na temat wymagań związanych z uzyskaniem wizy krajowej i zezwolenia na pobyt czasowy.

2. Wymagania związane z dokumentem zaproszenia powinny być bardziej elastyczne, aby ułatwić proces uzyskania wizy krajowej.

3. Należy zwiększyć liczbę punktów informacyjnych dla cudzoziemców, aby pomóc im w procesie migracji.

4. W celu ułatwienia procesu ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy, należy uprościć procedury i wymagania związane z dokumentami potwierdzającymi dane zawarte we wniosku.

5. Polska polityka migracyjna powinna być bardziej otwarta na cudzoziemców, którzy chcą pracować i osiedlić się w Polsce, aby przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników i zwiększyć konkurencyjność kraju.

Skopiowano!

Skip to content