Opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 10/09/2024
Tematyka: Ochrona zdrowia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport podsumowuje wyniki kontroli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i dwunastu podmiotów leczniczych udzielających świadczenia zdrowotne opieki psychiatrycznej w trybie ambulatoryjnym, dziennym
lub stacjonarny. Ponadto w ramach kontroli I/22/005 „System opieki psychiatrycznej i psychologicznej nad dziećmi i młodzieżą w województwie wielkopolskim” kontrolowano również Urząd Marszałkowski Województwa
Wielkopolskiego, Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, 3 podmioty lecznicze udzielające świadczenia zdrowotne opieki psychiatrycznej w trybie ambulatoryjnym, dziennym lub stacjonarnym. Badaniem kwestionariuszowym objęto 32 szpitale, w których funkcjonowały oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży, 22 uczelnie kształcące lekarzy. W okresie objętym kontrolą (1.01.2020 – 30.08.2023) badano m.in. czy zapewniono warunki formalno-prawne i organizacyjne dla właściwej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz czy opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży udzielana w trybie stacjonarnym jest dostępna, odpowiednia do potrzeb i kompleksowa.
Wnioski
Wnioski
1. Wdrażane przez Ministra Zdrowia, od ponad czterech lat, nowe rozwiązania w systemie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w dalszym ciągu nie zapewniły właściwej opieki.
2. W latach 2020–2023 (I kwartał), liczba świadczeń psychiatrycznych udzielanych dzieciom i młodzieży zwiększyła się z 1,8 mln (w 2020 r.) do 3,8 mln (w 2022 r.).
3. Nie określono instytucjonalnych zasad współdziałania jednostek psychiatrycznej opieki zdrowotnej z jednostkami systemu oświaty oraz nie usunięto barier, które negatywnie wpływają na dobro pacjenta.
4. Wprowadzenia nowego modelu opieki psychiatrycznej nie poprzedzono opracowaniem całościowej koncepcji reformy opieki psychiatrycznej, określającej niezbędne zasoby, oczekiwane i zwymiarowane efekty oraz
harmonogram działań.
5. Po półtorarocznym okresie funkcjonowania Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–202314, Minister rozdysponował jedynie 17,9 % środków na poprawę efektywności leczenia pacjentów oddziałów psychiatrycznych dla tej grupy pacjentów.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Określenie oczekiwanych i zwymiarowanych efektów wdrażanej reformy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży, a także harmonogramu dalszych działań i niezbędnych zasobów, w tym kadrowych, w sposób uwzględniający wyniki rzetelnie przeprowadzonej ewaluacji dotychczasowych jej rezultatów.
2. Intensyfikacja współdziałania z innymi organami i podmiotami w celu określenia zasad współpracy jednostek opieki zdrowotnej, systemu pomocy społecznej, jednostek systemu oświaty przy koordynacji opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz doprowadzenie do opracowania instytucjonalnych ram i zasad współdziałania jednostek psychiatrycznej opieki zdrowotnej z jednostkami systemu oświaty.
3. Kontynuowanie działań na rzecz promocji higieny życia psychicznego z wykorzystaniem rzetelnej oceny efektywności kampanii społecznych mających na celu upowszechnienie wiedzy o możliwości korzystania ze wsparcia placówek nowego modelu oraz wzrost świadomości zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, pod kątem ich realnego wpływu na postawy społeczne.
4. Uregulowanie w ustawie o zdrowiu psychicznym zakresu uprawnień pracowników szpitali prowadzących przeszukania pacjentów w szpitalach psychiatrycznych i sposobu ich realizacji w celu zagwarantowania przestrzegania praw pacjentów do intymności i nietykalności osobistej oraz bezpieczeństwa na oddziałach.