close

Raport

W tematyce: Mieszkalnictwo

Lokalna alternatywa. Jak wybudować w Polsce brakujące mieszkania?

Data publikacji: 01/2022

Tematyka: Mieszkalnictwo

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Lokalna alternatywa: Jak wybudować w Polsce brakujące mieszkania?” skupia się na problemie braku mieszkań w Polsce oraz alternatywnych rozwiązaniach dla tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego. Autorzy raportu przedstawiają rekomendacje dla samorządów terytorialnych, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku mieszkań. Raport nie jest kompleksową analizą polityki mieszkaniowej w Polsce, ale ma na celu dostarczenie inspiracji do zmiany myślenia o polityce mieszkaniowej.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Polityka mieszkaniowa w Polsce zbudowana została na wielu założeniach, które nie bazowały na wiarygodnych danych – nadal nie potrafimy także określić, ile mieszkań w Polsce brakuje (są nawet eksperci, którzy wskazują, że takiego niedoboru obecnie nie ma)
  2. Na tle Europy Polska plasuje się na szarym końcu liczby mieszkańprzypadających na 1000 mieszkańców. Według zestawienia Deloitte w Polsce przypadają 392 mieszkania na 1000 mieszkańców – gorzej jest tylko na Słowacji (381) i w Wielkiej Brytanii (359).
  3. Porównując Polskę z krajami UE, można stwierdzić, że w naszym kraju jeden z największych odsetków gospodarstw domowych jest przeludnionych, to aż 37,6%.
  4. Obecny model podaży mieszkań w Polsce jest wadliwy – absolutna większość dostarczanych mieszkań zaspokaja potrzeby 30% populacji kraju, która posiada zdolność kredytową.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Należy zachęcać do stosowania alternatywnych metod budownictwa, takich jak budownictwo modułowe czy mieszkania na wynajem, poprzez wprowadzenie zachęt finansowych dla inwestorów. 
  2. W celu promowania rozwoju mieszkalnictwa czynszowego, należy wprowadzić zachęty finansowe dla deweloperów, którzy budują tego typu nieruchomości. 
  3. Współpraca między samorządami terytorialnymi a sektorem prywatnym może przyczynić się do zwiększenia efektywności działań na rzecz polityki mieszkaniowej. 
  4. Alternatywne metody budownictwa takie jak budownictwo modułowe czy mieszkania na wynajem, mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków mieszkalnych oraz ograniczenia emisji zanieczyszczeń. 

Skopiowano!

Skip to content