close

Raport

W tematyce: Kultura

Finansowanie kinematografii

Data publikacji: 09/04/2024

Tematyka: Kultura

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport podsumowuje wyniki kontroli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i trzech beneficjentów środków publicznych. W okresie objętym kontrolą (od 1 stycznia 2018 r. do 28 lipca 2023 r.) badano m.in. czy system wyboru dofinansowywanych przedsięwzięć w dziedzinie kinematografii funkcjonował prawidłowo i czy środki publiczne na działalność i przedsięwzięcia w dziedzinie kinematografii były wydatkowane prawidłowo i rzetelnie. Raport przedstawia kluczowe informacje na temat wydatkowania środków publicznych w latach 2018–2022. W tym okresie wyprodukowano 1494 filmy, w tym 420 kinowych i 1074 telewizyjnych, z czego filmy pełnometrażowe stanowiły 27,8% całości.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. W latach 2018–2023 (do 30 czerwca) środki publiczne w dziedzinie kinematografii, biorąc pod uwagę cel na jaki były przeznaczane, wykorzystywane były na ogół prawidłowo i rzetelnie.
2. Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła realizowanie przez Ministra zadań określonych w ustawie o kinematografii. Minister, zgodnie z art. 24 ust. 1 tej ustawy, powoływał ekspertów opiniujących wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć oraz wydawał i zmieniał akty wykonawcze, wykonując upoważnienia określone w ustawie o kinematografii.
3. W trakcie kontroli stwierdzono, że PISF nie dokonał zwrotu do budżetu państwa części dotacji w kwocie 7078,1 tys. zł, która została pobrana w nadmiernej wysokości – w związku z rozwiązaniem umów o wsparcie finansowe z przedsiębiorcami, przeznaczając powyższe środki na inne projekty w ramach wsparcia produkcji audiowizualnej.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Wypracowanie mechanizmów umożliwiających identyfikowanie nieprawidłowości w rozliczeniach dotacji celowej udzielonej PISF na wsparcie finansowe.
2. Prawidłowe stosowanie procedury określonej w przepisach rozporządzenia w sprawie kontroli w zakresie sporządzania pisemnych wystąpień do podmiotów kontrolowanych zawierających opis ustalonego stanu faktycznego i jego ocenę.
3. Dokonanie zmiany testu kwalifikacyjnego, s.tanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia w sprawie kosztów kwalifikowalnych, tak aby spełniał on funkcję określoną w art. 16 ust. 4 pkt 1 ustawy o produkcji audiowizualnej poprzez zastosowanie precyzyjnych i mierzalnych kryteriów, pozwalających bezstronnie ocenić, czy dany utwór audiowizualny wykorzystuje polski lub europejski dorobek kulturowy

Skopiowano!

Skip to content