Działania podejmowane na rzecz ograniczenia dostępności i spożywania napojów energetyzujących przez dzieci i młodzież na terenie województwa podkarpackiego
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 02/04/2024
Tematyka: Ochrona zdrowia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Dokument przedstawia wyniki kontroli dotyczącej działań na rzecz ograniczenia spożycia napojów energetyzujących przez dzieci i młodzież w województwie podkarpackim. Wskazuje na niedostateczne działania profilaktyczne w szkołach, gdzie problem spożywania tych napojów jest powszechny. Wiele placówek edukacyjnych, mimo świadomości szkodliwości, podejmuje jedynie sporadyczne inicjatywy, takie jak pogadanki czy informowanie o zagrożeniach. W ramach kontroli przeprowadzonej m.in. w samorządzie województwa podkarpackie oraz wybranych szkołach, gminach i powiatach z terenu tego województwa, w okresie 2020 – 2023 badano m.in. czy Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawowała nadzór nad jakością handlową napojów energetyzujących oraz czy samorząd Województwa, ROPS, szkoły, POZ, gminy, powiaty podjęły działania ograniczające dostępność i spożywanie napojów energetyzujących przez dzieci i młodzież z terenu województwa podkarpackiego.
Wnioski
Wnioski
1. Skontrolowane podmioty z terenu województwa podkarpackiego w zasadzie nie podjęły żadnych działań ograniczających dostępność i konsumpcję napojów energetyzujących przez dzieci i młodzież.
2. Tylko trzy skontrolowane szkoły, sporządzając diagnozy potrzeb rozwojowych uczniów i programy wychowawczo-profilaktyczne, ujęły zagrożenia wynikające ze spożywania napojów energetyzujących, i to tylko w niektórych latach objętych badaniami.
3. Spośród 10 szkół objętych kontrolą, tylko w sześciu zauważono spożywanie energetyków przez dużą liczbę dzieci i młodzieży. W pozostałych czterech pracownicy nie rozpoznali tego problemu, pomimo iż dotyczył większości uczniów, co potwierdziły wyniki ankiet przeprowadzonych przez NIK.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Uwzględnianie w programach dotyczących promocji i ochrony zdrowia oraz w programach polityki zdrowotnej, o których mowa odpowiednio w przepisie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie województwa i w przepisie art. 9 pkt 1, 3 i 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zagadnień związanych ze spożywaniem przez młodych ludzi napojów energetyzujących.
2. Realizowanie działań wychowawczych i profilaktycznych, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie wymagań wobec szkół i placówek oraz sporządzanie diagnoz potrzeb rozwojowych uczniów i programów wychowawczo-profilaktycznych, stosownie do przepisu art. 26 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, ukierunkowanych na wskazywanie szkodliwości spożywania energetyków przez uczniów.
3. Zapewnienie, aby na terenie placówek oświatowych sprzedawano żywność spełniającą wymogi rozporządzenia w sprawie środków spożywczych.