Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu oraz tarcz antyinflacyjnych
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 18/04/2024
Tematyka: Ekonomia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Dokument przedstawia wyniki kontroli dotyczącej zmian w systemie podatkowym wprowadzonych przez ustawę Polski Ład oraz inne regulacje. W okresie od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2023 r. kontrolą objęto
Ministerstwo Finansów, dwie izby administracji skarbowej, pięć urzędów skarbowych, badając m.in. czy Minister Finansów rzetelnie i prawidłowo przygotował projekt ustawy zwanej Polskim Ładem oraz skutecznie wdrażał nowe regulacje i czy działania mające na celu przygotowanie organów Krajowej Administracji Skarbowej oraz podatników i płatników do wdrożenia zmian podatkowych były skuteczne oraz przeprowadzone rzetelnie.
Wnioski
Wnioski
1. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia sposób wdrażania zmian podatkowych w ramach „Polskiego Ładu”. Wybrane zmiany systemowe wprowadzono nierzetelnie oraz nieskutecznie. Podatnikom i płatnikom nie zapewniono odpowiedniego czasu na przygotowanie się do stosowania nowych przepisów, będących skutkiem istotnych i obszernych zmian w systemie podatkowym.
2. Nierzetelne było zaproponowanie terminu wejścia w życie ustawy Polski Ład na 1 stycznia 2022 r. Zmiany podatkowe zawarte w tej ustawie były skomplikowane i wyjątkowo obszerne. Objęły wiele obszarów różnych ustaw podatkowych, zwłaszcza ustaw o podatkach dochodowych. Projekt przewidywał nowelizację 22 ustaw i liczył wraz z uzasadnieniem ponad 500 stron.
3. Naczelnicy kontrolowanych pięciu urzędów skarbowych na ogół rzetelnie i prawidłowo dokonywali nabycia sprawdzającego oraz wykorzystywali instytucję tymczasowego zajęcia ruchomości. Nieprawidłowości, które w tym zakresie stwierdzono we wszystkich urzędach, miały w większości charakter formalny.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Określanie terminu wejścia w życie ustaw oraz aktów wykonawczych dotyczących prawa podatkowego w sposób umożliwiający przygotowanie do ich stosowania – pozwalający na urzeczywistnienie konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.
2. Wykorzystywanie w procesie legislacyjnym dostępnych instrumentów doskonalenia prawa, w tym zapewnienie przeprowadzania procesów uzgodnień, opiniowania, konsultacji publicznych w sposób umożliwiający zgłoszenie uwag przez zainteresowane strony oraz dogłębne przeanalizowanie przez Ministra Finansów otrzymanych uwag.
3. Przeprowadzanie analiz na potrzeby prac nad zmianami ustaw podatkowych tak, aby odnosiły się do wszystkich istotnych elementów systemu podatkowego, na które projektowane zmiany oddziałują oraz ich wyniki umożliwiały przygotowywanie zmian w ustawach podatkowych zapewniających osiągnięcie stawianych przed nimi celów.
4. Prowadzenie rzetelnych działań informacyjno-edukacyjnych związanych z wdrażanymi zmianami legislacyjnymi, stanowiących wyczerpujące informacje kierowane do wszystkich podatników, którzy w różny sposób będą mogli odczuć skutki zmian przepisów.
5. Przygotowywanie zmian podatkowych z uwzględnieniem warunków ustanowionych w regulacjach unijnych.