Funkcjonowanie systemu finansowania szkół niepublicznych dla dorosłych
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 18/07/2024
Tematyka: Edukacja i Nauka
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Dokument przedstawia wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) w zakresie prawidłowości pobierania i wykorzystywania dotacji w szkołach niepublicznych oraz organach prowadzących. W ramach kontroli przeprowadzonej w okresie 2019 – 2023 kontrolowano Ministerstwo Edukacji i Nauki, cztery urzędy miast na prawach powiatu, jedno starostwo powiatowe, trzy organy prowadzące niepubliczne szkoły sieciowe i cztery niepubliczne szkoły sieciowe. Badano m.in. czy Ministerstwo
Edukacji i Nauki zapewniło warunki organizacyjno-prawne do prawidłowego udzielania, pobierania, wykorzystywania i rozliczania dotacji w szkołach niepublicznych i czy organy dotujące prawidłowo udzielały, rozliczały i kontrolowały dotacje dla szkół niepublicznych.
Wnioski
Wnioski
1. System finansowania szkół niepublicznych kształcących osoby dorosłe nie działał prawidłowo, ponieważ nie zapewnił organom dotującym ― skutecznych narzędzi zapobiegających nadużyciom w pobieraniu i wykorzystaniu dotacji, organom prowadzącym możliwości stabilnego planowania finansowego i jednolitych zasad dotowania na terenie kraju, szkołom ― niezakłóconej organizacji zajęć.
2. W jednostkach samorządu terytorialnego, które udzielały dotacji za uczestnictwo w zajęciach wyłącznie na podstawie wykazywanej przez szkoły liczby uczniów, nierzetelnie i niegospodarnie wydatkowano środki publiczne, ponieważ nie ustalano, na które osoby przyznawano dotacje.
3. W urzędach, w których nie prowadzono systematycznych kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji, nie sprawowano rzetelnego nadzoru nad procesem wydatkowania środków publicznych.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Wprowadzenie regulacji, mających na celu wzmocnienie uprawnień kontrolnych jst, dotyczących kontroli prawidłowości pobrania dotacji (np. poprzez dopuszczenie możliwości prowadzenia niezapowiedzianych kontroli frekwencji i umożliwienie kontrolującym legitymowania uczniów w trakcie tej kontroli).
2. Wprowadzenie regulacji dotyczących możliwości natychmiastowego wstrzymania dotacji, w szczególnych przypadkach, uzasadnionych ujawnieniem w toku kontroli znacznych kwot dotacji pobranych w nadmiernej wysokości lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.
3. Zapewnienie prawidłowego nadzoru nad przestrzeganiem w szkole wymogu określonego w art. 26 ust. 3 ufzo, dotyczącego potwierdzania przez uczniów obecności na zajęciach własnoręcznymi i czytelnymi podpisami.
4. Przekazywanie dotacji w taki sposób, aby organ prowadzący uzyskiwał informację o stawkach dotacji i liczbie uczniów (według stawek), na których udzielono dotację.
5. Opracowanie w porozumieniu z organami prowadzącymi szkoły odpowiednich przepisów umożliwiających zapoznanie tych organów
ze stawkami subwencji na ucznia z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym umożliwiającym przygotowanie się do tych zmian.