Zarządzanie reklamą w przestrzeni publicznej
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 04/07/2024
Tematyka: Samorząd terytorialny
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyniki kontroli urzędów miast w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Opolu. W okresie objętym kontrolą (2020 – 2023) badano m.in. czy nadzór gmin nad zarządzaniem reklamą w przestrzeni publicznej był prawidłowy i skuteczny i czy gminy rzetelnie wypracowały i skutecznie wdrożyły zasady zarządzania reklamą w przestrzeni publicznej.
Wnioski
Wnioski
1. W żadnym z kontrolowanych miast nie wypracowano rzetelnie i nie wdrożono skutecznie zasad zarządzania reklamą w przestrzeni publicznej.
2. Uchwały krajobrazowe, planowane jako uniwersalne narzędzie zachowania ładu reklamowego, okazały się rozwiązaniem niewystarczającym w kontekście prawidłowego zarządzania nośnikami reklamy w przestrzeni publicznej.
3. Działania zarządców dróg, mimo prowadzenia kontroli związanych z ochroną pasa drogowego, nie były dostatecznie skuteczne i nie zapobiegły samowolnemu umieszczaniu reklam.
4. We wszystkich jednostkach ujawniono przypadki reklam umieszczonych w pasie drogowym bez zezwolenia. Stanowiły one od 6,3 % do 100 % zbadanych reklam.
5. W trzech miastach (3 z 3), w latach 2016–2018, rady miejskie wydały tzw. uchwały intencyjne, zobowiązujące prezydentów do przygotowania projektu uchwały krajobrazowej. Do zakończenia kontroli17 nie doprowadzono do ich uchwalenia.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Zapewnienie prowadzenia systematycznej kontroli legalności reklam umieszczonych w przestrzeni miejskiej, w tym w szczególności na nieruchomościach komunalnych i zarządzanych przez gminę gruntów Skarbu Państwa.
2. Podejmowanie działań w celu niezwłocznego ustalania i dochodzenia należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości komunalnych i zarządzanych przez gminę gruntów Skarbu Państwa w celach umieszczania reklam.
3. Określenie zasad umieszczania reklam na mieniu komunalnym i zarządzanymi przez gminę gruntami Skarbu Państwa oraz dostosowanie istniejących uregulowań wewnętrznych do aktualnych przepisów prawa miejscowego.
4. Zwiększenie nadzoru nad prowadzeniem postępowań administracyjnych w zakresie rozpoznawania wniosków, wydawania decyzji i naliczania kar, w tym terminowością załatwiania spraw dotyczących naliczania opłat i wymierzania kar za samowolne zajęcie pasa drogowego pod reklamy.
5. Wydawanie decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia reklamy na podstawie kompletnych i aktualnych wniosków.