Analiza wybranych działań POIR oraz POPW na poziomie sektorowym i makroekonomicznym za pomocą modelu makroekonomicznego
Data publikacji: 12/2022
Tematyka: Administracja publiczna | Ekonomia | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport końcowy dotyczy analizy działań POIR oraz POPW na poziomie sektorowym i makroekonomicznym za pomocą modelu makroekonomicznego. W raporcie przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu działań na PKB, inwestycje, rynek pracy, produktywność, płace, kapitał i zyski. Autorzy raportu przedstawiają rekomendacje dotyczące rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, w tym zwracają uwagę na trwałość efektów interwencji publicznej oraz konieczność oddziaływania na realne zdolności firm. Raport stanowi cenne źródło informacji dla osób zainteresowanych rozwojem gospodarczym Polski.
Wnioski
Wnioski
1. Działania POIR i POPW mają pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Polski, w tym na wzrost PKB, inwestycje, rynek pracy, produktywność, płace, kapitał i zyski.
2. Trwałość efektów interwencji publicznej zależy od jej potencjału do oddziaływania na realne zdolności firm, wpływające na ich pozycję konkurencyjną: nowoczesny kapitał produkcyjny, wysoki kapitał ludzki i zarządczy itp.
3. Programy wspierania innowacyjności mają stosunkowo krótkookresową skuteczność wsparcia (dominacja efektów popytowych), ograniczoną tylko do okresu wdrażania.
4. Wprowadzenie działań POIR i POPW przyczyniło się do zwiększenia inwestycji w Polsce, co może wpłynąć na rozwój infrastruktury i poprawę warunków życia mieszkańców.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Koncentracja na projektach budujących /poprawiających realne zdolności (ang. capacities) we wspieranych firmach: możliwości produkcyjne, efektywność zasobową, umiejętności kadry menadżerskiej
2. Zwiększenie alokacji dla województw Polski Wschodniej w ramach interwencji podejmowanej w nowej perspektywie finansowej.
3. Silniejsze nakierowanie aktywności PARP na wspieranie efektywności zasobowej, energetycznej i redukcji emisji CO2 w polskich firmach