close

Raport

W tematyce: Sprawy zagraniczne

Niemcy wobec wojny: rok zmian

Data publikacji: 02/2022

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

„Niemcy wobec wojny: rok zmian” to raport prezentujący zmiany w polityce niemieckiej wobec Rosji i Ukrainy od wybuchu wojny na Ukrainie. Raport zawiera analizę działań podejmowanych przez niemieckie władze w celu wsparcia Ukrainy, w tym pomoc finansową, dyplomatyczną i humanitarną. Omawiane są również kwestie związane z bezpieczeństwem i obronnością, sytuacją na Ukrainie oraz relacjami między Niemcami a Rosją. 

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. W Niemczech zarejestrowanych jest ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy
  2. Większość Niemców niezmiennie opowiada się za wspieraniem Ukrainy, wzrasta poparcie

dla zwiększenia dostaw broni, co postuluje 25% badanych, 41% ankietowanych uważa, że obecna pomoc w tym zakresie jest zadowalająca, a 26% chciałoby ograniczenia wsparcia militarnego. 

  1. Apele zwolenników zmiany kursu wobec Rosji nie wpływają na stanowisko rządu federalnego – wśród partii koalicyjnych nie widać podziałów w kwestii Nord Stream 2. Przedstawiciele SPD, Zielonych i FDP interpretują zatrzymanie dostaw gazu jako „atak gospodarczy” oraz narzędzie wywierania presji na RFN i pozostałe państwa europejskie.
  2. Najaktywniej za zwiększeniem importu surowców energetycznych z Rosji opowiada się AfD, konsekwentnie sprzeciwiająca się nakładaniu kolejnych obostrzeń na to państwo.
  3. W swojej grze z Berlinem Moskwa posługuje się znanym lobbystą rosyjskich interesów w Niemczech, byłym kanclerzem Schröderem (szefem rady dyrektorów kontrolowanej przez Gazprom spółki), licząc, że mimo niepopularności jego i jego narracji w RFN, sytuacja zmieni się wskutek narastania kryzysu energetycznego.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Niemcy powinny kontynuować swoje zaangażowanie w sprawy międzynarodowe, w tym w UE i NATO, aby zwiększyć swoje wpływy na arenie międzynarodowej. 
  2. Niemcy powinny kontynuować swoje zaangażowanie w pomoc humanitarną dla Ukrainy, w tym poprzez wysyłanie lekarzy i ekspertów ds. ochrony zdrowia, aby pomóc w odbudowie kraju po wojnie. 
  3. Niemcy powinny zwiększyć wydatki na obronność i zwiększenie liczby żołnierzy w armii, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i wpływy na arenie międzynarodowej.

Skopiowano!

Skip to content