close

Raport

W tematyce: Ekonomia

Ekologiczna reforma podatkowa – 16 propozycji nowej legislacji na rzecz elektromobilności w Polsce

Data publikacji: 05/2020

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport zawiera 16 propozycji legislacyjnych na rzecz elektromobilności w Polsce, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszcze�� powietrza pochodzących z samochodów osobowych. Propozycje te opierają się na zasadzie bonus malus, polegającej na nagradzaniu użytkowników samochodów zero- i niskoemisyjnych oraz karaniu tych korzystających z pojazdów zanieczyszczających środowisko. Analiza została podzielona na propozycje mające na celu:

1) ograniczenie importu pojazdów używanych o wysokim stopniu zanieczyszczenia;

2) zwiększenie atrakcyjności eksploatacji pojazdów zero- i niskoemisyjnych;

3) zwiększenie atrakcyjności zakupu nowych pojazdów zero- i niskoemisyjnych;

4) rozwój infrastruktury ładowania.

Głównym celem proponowanych regulacji jest próba rozwiązania problemu rosnącej emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza pochodzących z samochodów osobowych. Przedstawione w raporcie propozycje mogą przyspieszyć rozwój rynku samochodów zero- i niskoemisyjnych oraz zwiększyć świadomość ekologiczną w Polsce.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. W Polsce odnotowano gwałtowny wzrost liczby rejestracji samochodów, z czego większość to pojazdy używane i importowane, często o niskim standardzie emisji spalin. W związku z tym, konieczne jest wprowadzenie regulacji ograniczających import pojazdów używanych o wysokim stopniu zanieczyszczenia .
  2. Wprowadzenie podatku antysmogowego oraz zmniejszenie limitu amortyzacji samochodów spalinowych może zwiększyć atrakcyjność eksploatacji pojazdów zero- i niskoemisyjnych,
  3. Rozwój infrastruktury ładowania jest kluczowy dla zwiększenia atrakcyjności zakupu nowych pojazdów zero- i niskoemisyjnych. Konieczne jest zwiększenie liczby stacji ładowania oraz poprawa ich dostępności .
  4. Wprowadzenie bonusu malus dla użytkowników samochodów zero- i niskoemisyjnych może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza pochodzących z samochodów osobowych .
  5. Wprowadzenie ekologicznej reformy podatkowej na rzecz elektromobilności w Polsce może przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej w Polsce oraz poprawy jakości powietrza .

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Wprowadzenie regulacji ograniczających import pojazdów używanych o wysokim stopniu zanieczyszczenia oraz wprowadzenie podatku antysmogowego i zmniejszenie limitu amortyzacji samochodów spalinowych może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności eksploatacji pojazdów elektrycznych

Skopiowano!

Skip to content