Zabezpieczenie państwa w krew i jej składniki
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 13/06/2024
Tematyka: Ochrona zdrowia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Dokument przedstawia wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) w zakresie promocji honorowego krwiodawstwa oraz funkcjonowania publicznej służby krwi. Kontrolą objęto Narodowe Centrum Krwi w Warszawie (NCK) oraz regionalne stacje krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Wrocławiu. W okresie objętym kontrolą (2019 – 2022) badano m.in. czy nadzór Narodowego Centrum Krwi nad jednostkami organizacyjnymi publicznej służby krwi sprzyjał zapewnieniu jej wymaganej ilości oraz bezpieczeństwu w zakresie pobierania, przechowywania i transportu, czy funkcjonujące rozwiązania organizacyjno-prawne zapewniały wymaganą ilość krwi oraz bezpieczeństwo w zakresie pobierania, przechowywania i transportu krwi i jej składników i czy realizacja zadań w zakresie pozyskania, przechowywania i transportu niezbędnej dla potrzeb lecznictwa ilości krwi i jej składników oraz produktów krwiopochodnych była odpowiednia do potrzeb.
Wnioski
Wnioski
1. Działania podejmowane w latach 2019–2022 zabezpieczyły potrzeby państwa w zakresie pozyskania, przechowywania i transportu niezbędnej dla lecznictwa ilości krwi i jej składników.
2. W sytuacji nadzwyczajnej, jaką była pandemia COVID-19, większość wskaźników w zakresie dawców i donacji w 2020 r. zauważalnie się obniżyła, a niektóre z nich w 2022 r. nie osiągnęły nawet poziomu notowanego w 2019 r.
3. W skontrolowanych regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa wdrożono systemy zapewnienia jakości, uwzględniające procesy związane z pobieraniem, przechowywaniem i transportem krwi i jej składników, natomiast ustalone przez Narodowe Centrum Krwi i wdrożone w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa rekomendacje w zakresie przeliczania objętości składników krwi na krew pełną były niezgodne z ustawą o publicznej służbie krwi.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Zweryfikowanie podejmowanych działań mających na celu zapewnienie samowystarczalności państwa w krew i jej składniki, dla wprowadzenia rozwiązań o charakterze systemowym uwzględniających sytuacje nadzwyczajne, w szczególności związane z zagrożeniami wywołanymi przez konflikty zbrojne.
2. Rozważenie – w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej – wprowadzenia do podstawy programowej treści związanych z propagowaniem honorowego krwiodawstwa w szkołach ponadpodstawowych
3. Ukierunkowanie działań promocyjnych na utrzymanie stałych i pozyskiwanie nowych krwiodawców.
4. Zapewnienie skutecznego nadzoru nad ujmowaniem rzetelnych danych w sprawozdaniach sporządzanych przez RCKiK.
5. Podjęcie działań organizacyjnych celem dostosowania poboru krwi do potrzeb i oczekiwań krwiodawców