Wykorzystanie błędów medycznych do zmiany prawa aborcyjnego w Irlandii – wnioski dla Polski
Autor: Ordo Iuris
Data publikacji: 01/2022
Tematyka: Ochrona zdrowia | Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Wykorzystanie błędów medycznych do zmiany prawa aborcyjnego w Irlandii” analizuje wpływ błędów medycznych na zmiany w prawie aborcyjnym w Irlandii i wyciąga wnioski dla Polski. Autorzy raportu porównują sprawę „irlandzką” i „pszczyńską”, przedstawiając okoliczności śmierci pacjentki w Pszczynie oraz opisując zmiany w prawie aborcyjnym w Irlandii po przypadku Savita Halappanavar. Autorzy raportu proponują szereg działań, które mogą pomóc w zapobieganiu wykorzystywaniu błędów medycznych w celu zmiany prawa aborcyjnego.
Wnioski
Wnioski
- Aktualnie pozostające w mocy przepisy ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nie delegalizują działań podejmowanych w celu ratowania życia kobiety ciężarnej, nawet jeżeli ich dodatkowym, lecz niezamierzonym skutkiem będzie śmierć dziecka.
- Bezpodstawność propagowanej przez środowiska aborcyjne zależności pomiędzy tragiczną śmiercią pacjentki w Pszczynie a kształtem polskiego prawa po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 1/20 ukazują wyniki kontroli przeprowadzonej w szpitalu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
- Śmierć pacjentki hospitalizowanej m.in. w Wojewódzkim Szpitalu w Częstochowie z powodu powikłań w ciąży bliźniaczej nie dotyczyła problematyki aborcji eugenicznej, mimo to organizacja „Strajk Kobiet” powielała nieprawdziwe twierdzenia.
- Zmiany w prawie powinny wynikać z rzetelnej debaty społecznej i politycznej, a nie z wykorzystywania błędów medycznych.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest wprowadzenie jasnych procedur postępowania w przypadku nieuniknionego poronienia, uwzględniających możliwe powikłania, takie jak sepsa.
- Należy zwiększyć świadomość społeczną na temat etycznych i prawnych aspektów wykorzystywania błędów medycznych w celu zmiany prawa aborcyjnego.
- Konieczne jest właściwe przedstawianie istoty orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w kwestiach związanych z prawna ochroną życia, aby jego zniekształcony obraz nie stanowił podstawy dla działań środowiska medycznego niosących ze sobą zagrożenie dla podstawowych dóbr pacjentek i ich dzieci;
- Należy egzekwować aktualne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (dawniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne), które zawierają nie tylko wytyczne dotyczące oczekiwanego poziomu opieki nad matką w ciąży powikłanej, ale również wskazania co do sposobu postępowania z przedwcześnie przychodzącym na świat dzieckiem (z uwzględnieniem aspektów etycznych).