Wykonawczy Program Państwowego Monitoringu Środowiska na rok 2024. Monitoring Jakości Powietrza
Autor: Inspekcja Ochrony Środowiska
Data publikacji: 17/11/2023
Tematyka: Gospodarka i rynek pracy | Infrastruktura | Ochrona środowiska
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Program wykonawczy na 2024 skupia się na działaniach związanych z ochroną środowiska, gospodarką i rynkiem pracy oraz infrastrukturą. W ramach programu planowane są inicjatywy mające na celu monitorowanie jakości powietrza, zapewnienie jakości badań oraz udostępnienie informacji dotyczących stanu środowiska. Całość działań ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i poprawę warunków życia społeczeństwa.
Wnioski
Wnioski
Konieczne jest ciągłe monitorowanie jakości powietrza oraz prowadzenie badań równoważności pomiarów pyłu zawieszonego w celu zapewnienia spójności danych i jakości informacji dotyczących stanu środowiska.
Działania mające na celu określenie reprezentatywności stanowisk pomiarowych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska są kluczowe dla precyzyjnej oceny jakości powietrza i informowania społeczeństwa.
Wdrażanie nowych metodyk badawczych oraz ujednolicenie procedur badawczych są istotne dla doskonalenia monitoringu jakości powietrza i zapewnienia spójności danych.
Zapewnienie odpowiedniego szkolenia personelu oraz nadzór nad wyposażeniem pomiarowym i badawczym są niezbędne dla utrzymania wysokiej jakości badań w ramach monitoringu jakości powietrza.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
Zaleca się kontynuację działań mających na celu rozwój systemu monitoringu jakości powietrza, w tym inwestycje w nowoczesne technologie pomiarowe i badawcze.
Wskazane jest zwiększenie współpracy z europejską siecią krajowych laboratoriów referencyjnych AQUILA w celu zapewnienia spójności polityki jakości w monitoringu jakości powietrza na terenie Unii Europejskiej.
Rekomenduje się regularne uczestnictwo w badaniach biegłości oraz stałe doskonalenie kadry poprzez szkolenia z zakresu monitoringu jakości powietrza.
Należy podjąć działania mające na celu zwiększenie transparentności informacji dotyczących jakości powietrza oraz ułatwienie dostępu społeczeństwu do danych z monitoringu środowiska.