close

Raport

W tematyce: Administracja publiczna

Wprowadzanie do obrotu suplementów diety

Data publikacji: 01/2022

Link źródłowy: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia wyniki kontroli Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeprowadzonej w okresie 1 stycznia 2017 r. – 31 grudnia 2020 r.  w celu zbadania m.in., czy funkcjonujący system nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu suplementów diety zapewniał bezpieczeństwo zdrowotne tych produktów.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Funkcjonujący system nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu suplementów diety nie zapewniał bezpieczeństwa zdrowotnego tych produktów, a tym samym właściwej ochrony konsumentów.
  2. Kontrolowane podmioty nie zapewniły warunków organizacyjno-prawnych do rzetelnego sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa żywnościowego i wykonywaniem urzędowych kontroli żywności w zakresie bezpieczeństwa suplementów diety.
  3. Minister Zdrowia nie przeprowadzał analizy ryzyka w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń w obszarze dotyczącym suplementów diety, zapobiegania tym zagrożeniom oraz ich eliminowania.
  4. Działania nadzorcze Głównego Inspektora Sanitarnego nad podległymi organami Inspekcji Sanitarnej, sprawującymi bieżącą kontrolę nad przestrzeganiem przez podmioty działające na rynku spożywczym odpowiednich wymogów prawa żywnościowego w zakresie suplementów diety były niewystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego tych produktów.
  5. NIK pozytywnie ocenia określenie przez Zespół ds. Suplementów Diety maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety, powyżej których wykazują one działanie lecznicze.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Ustalenie w drodze rozporządzenia wykazu składników niedozwolonych do stosowania w suplementach diety.
  2. Określenie w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia czasu trwania weryfikacji powiadomień o pierwszym wprowadzeniu do obrotu suplementów diety, z jednoczesnym zakazem sprzedaży suplementu diety do czasu zweryfikowania powiadomienia i zatwierdzenia zgłoszenia.
  3. Określenie w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia terminu na przedstawienie przez podmiot działający na rynku spożywczym, który wprowadza lub ma zamiar wprowadzić po raz pierwszy do obrotu suplement diety, opinii Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub jednostki naukowej, lub dodatkowych informacji, w ramach postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w art. 30 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
  4. Dokonanie oceny efektów samoregulacji nadawców telewizyjnych oraz organizacji zrzeszających producentów suplementów diety w sprawie sposobu reklamowania tych produktów i ponowne przeanalizowanie zasadności wprowadzenia w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia postulowanej w 2019 r. opłaty od reklam suplementów diety.
  5. Podjęcie, we współpracy z ministrem właściwym do spraw edukacji, działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym w zakresie racjonalnego stosowania suplementów diety.
  6. Monitorowanie suplementów diety pod kątem niepożądanych reakcji(np. interakcji suplementów diety z przyjmowanymi jednocześnie lekami i/lub innymi składnikami diety).

Skopiowano!

Skip to content