close

Raport

W tematyce: Gospodarka i rynek pracy

Więcej wolnego rynku czy więcej rządu? Jak wzmocnić rozwój gospodarki po pandemii?

Data publikacji: 09/2021

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Polska: zastój czy rozwój?” analizuje sytuację polskiej gospodarki przed pandemią COVID-19 oraz jej rozwój w czasie pandemii. Autorzy raportu skupiają się na kwestiach związanych z ekonomią, rynkiem pracy i prawem. W raporcie przedstawione są propozycje działań, które mogą pomóc wzmocnić gospodarkę po pandemii takie jak prywatyzacja banków kontrolowanych przez państwo, podniesienie wieku emerytalnego czy zniesienie barier dla wzrostu innowacyjnych przedsiębiorstw. Autorzy raportu zwracają uwagę na potrzebę długookresowej polityki gospodarczej, która wykracza poza jedną kadencję rządu.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Polska gospodarka przed pandemią COVID-19 rozwijała się w tempie wyższym niż średnia UE, ale wciąż pozostawała w tyle za krajami zachodnimi. 
  2. Pandemia COVID-19 spowodowała znaczny spadek aktywności gospodarczej w Polsce, ale niektóre sektory, takie jak e-commerce, zanotowały wzrost. 
  3. Wzrost gospodarczy w Polsce wymaga długookresowej polityki gospodarczej, która wykracza poza jedną kadencję rządu. 

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych, np. poprzez giełdę lub przekazanie ich akcji obywatelom w ramach filaru kapitałowego systemu emerytalnego.
  2. Zwiększenie inwestycji w badania i rozwój, aby zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki.
  3. Zwiększenie przejrzystości i przewidywalności prawa, np. poprzez wprowadzenie obowiązku faktycznej analizy skutków regulacji ex post.
  4. Wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, np. poprzez ułatwienie dostępu do finansowania i zmniejszenie biurokracji.

Skopiowano!

Skip to content