W poszukiwaniu rozsądnego czasu…postępowań sądowych – Raport o przewlekłości postępowań w Polsce
Data publikacji: 02/2021
Tematyka: Administracja publiczna | Polityka społeczna | Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „W poszukiwaniu rozsądnego czasu… postępowań sądowych” to szczegółowe badanie przewlekłości postępowań sądowych w Polsce. Raport składa się z analizy orzecznictwa strasburskiego i krajowego, analizy statystycznej, badań ankietowych oraz rekomendacji dla ustawodawcy i sądów. Autorzy raportu przedstawiają przyczyny przewlekłości postępowań, skutki dla obywateli i przedsiębiorców oraz propozycje reformy systemu sądowniczego. Raport dostarcza cennych informacji na temat problemów w polskim systemie sądowniczym i pomaga zrozumieć, jakie kroki należy podjąć, aby poprawić sytuację.
Wnioski
Wnioski
- Postępowania sądowe w Polsce przed sądami okręgowymi i rejonowymi trwały w latach 2011-2018 średnio od 4,1 miesiąca do 5,5 miesiąca. Najdłużej postępowania sądowe trwają przed sądami okręgowymi, w których w latach 2011-2018 wskaźnik ten wahał się od 7 miesięcy do 8,2 miesiąca. Najkrótszy średni czas odnotowuje się w wypadku postępowań przed sądami rejonowymi. W latach 2011-2018 średnio trwały one od 3,9 miesiąca do 5,4 miesiąca.
- Liczba skarg na przewlekłość w latach 2010-2018 wahała się pomiędzy 5 130 a 18 168 rocznie
- W latach 2010-2018 łączna roczna kwota pieniężna zasądzana przez sądy apelacyjne i sądy okręgowe wahała się pomiędzy 2 995 045 a 5 837 861 zł.
- Zdecydowana większość radców prawnych i adwokatów (95,8%), którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez HFPC w I połowie 2020 roku, uznała, że problem przewlekłości postępowań w Polsce ma charakter systemowy.
- Główne przyczyny przewlekłości postępowań to długość przerw między rozprawami, wyznaczanie zbyt odległego terminu pierwszej rozprawy oraz zwłoka w wykonywaniu opinii przez biegłych albo zasięganie przez sąd kolejnych opinii biegłych.
- Tylko 11,6% ankietowanych adwokatów i radców prawnych uznało, że skarga na przewlekłość jest efektywnym środkiem zapobiegającym przewlekłości postępowań.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Wprowadzenie zmian legislacyjnych, które pozwolą na skuteczniejsze zarządzanie postępowaniami sądowymi, w tym na przykład skrócenie czasu między rozprawami oraz wprowadzenie bardziej elastycznych terminów pierwszych rozpraw.
- Zwiększenie liczby sędziów i pracowników sądowych, aby zapewnić szybsze i bardziej efektywne rozpatrywanie
- Lepsze kształcenie i dokształcanie sędziów w zakresie standardów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dyscyplinowania stron oraz biegłych, wykorzystywania nowych technologii pozwalających na przyspieszenie postępowania bez uszczerbku dla jego rzetelności
- Odejście od fragmentaryzacji statystyk – statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości opisują czas prowadzenia spraw osobno w sądzie I-ej i II-ej instancji, nie wykazują zatem całego czasu postępowania sądowego w danej sprawie z perspektywy „klienta” wymiaru sprawiedliwości.