Szwedzka polityka bezpieczeństwa -obrona totalna na miarę możliwości
Autor: Ośrodek Studiów Wschodnich
Data publikacji: 01/2021
Tematyka: Sprawy zagraniczne
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
W raporcie omówiono szereg obszarów obrony cywilnej i totalnej takich jak: organizacja i zarządzanie obroną totalną, obrona psychologiczna, pozyskiwanie personelu, gospodarka a obrona totalna, ochrona ludności cywilnej, porządek i bezpieczeństwo, zabezpieczenie podstawowych usług (dostawy energii, żywności, wody), transport, system finansowy, służba zdrowia, badania i rozwój, oraz współpraca międzynarodowa. Raport ma na celu przedstawienie propozycji działań, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa Szwecji w przypadku zagrożenia zewnętrznego lub wewnętrznego.
Wnioski
Wnioski
1. Szwedzkie siły zbrojne mają ograniczone możliwości obrony kraju, co wymaga zwiększenia inwestycji w obronność i modernizacji sprzętu.
2. W latach 2015–2020 za priorytet przyjęto obronę kraju, co znalazło odzwierciedlenie w zmianach w siłach zbrojnych i w zacieśnianiu współpracy wojskowej z NATO, USA i Finlandią.
3. W strategii bezpieczeństwa na lata 2021–2025 rząd zapowiada dalsze wzmacnianie zdolności wojskowych, co znajduje to odzwierciedlenie w planach znacznego wzrostu wydatków obronnych, które mają osiągnąć w 2025 r. ok. 1,5% PKB.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Konieczne jest zwiększenie inwestycji w obronność i modernizację sprzętu, aby zwiększyć możliwości obrony kraju.
2. Współpraca międzynarodowa powinna być rozwijana i umacniana, aby zwiększyć skuteczność działań w zakresie obrony cywilnej i totalnej.
3. Należy zwrócić uwagę na ochronę środowiska i zrównoważony rozwój w planowaniu działań związanych z obroną cywilną i totalną.
4. Konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych oraz sposobów, w jakie można się przed nimi bronić.
5. Należy zwiększyć inwestycje w badania i rozwój w dziedzinie obrony cywilnej i totalnej, aby rozwijać nowe technologie i metody działania.