close

Raport

W tematyce: Prawo

Stosowanie detencji wobec cudzoziemców. Raport z monitoringu i rekomendacje

Data publikacji: 01/2013

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przygotowany przez Instytut na rzecz Państwa Prawa finansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego, zawiera wyniki dwuletniego monitoringu stosowania detencji wobec cudzoziemców, w tym umieszczania osób ubiegających się o status uchodźcy w strzeżonych ośrodkach i aresztach w celu deportacji. W raporcie przedstawiono analizę prawną i społeczną sytuacji osób zatrzymanych, a także rekomendacje dotyczące poprawy sytuacji. 

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. W niektórych przypadkach cudzoziemcy są pozbawiani możliwości składania zażaleń na decyzje o umieszczeniu ich w detencji.
  2. Sądy mimo obowiązku wynikającego z art. 103 u.c. nie przykładają wystarczającej wagi do odniesienia się do stanu zdrowia cudzoziemców umieszczanych w ośrodkach 
  3. Bardzo często się zdarza, że sędziowie z sądów rzadko zajmujących się sprawami detencyjnymi wydają postanowienia, które są ex-post zmieniane w drodze prostowania oczywistych pomyłek.
  4. Wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa nie jest zawsze uwzględniany przez sąd.
  5. W przypadku detencji całych rodzin, uzasadnienia przeważnie nie odnoszą się w ogóle do sytuacji małoletnich. Czasem wskazuje się na dobro dziecka jako na argument za wspólną detencją całej rodziny. Zdarzały się jednak postanowienia o osobnym (w ośrodkach otwartych i zamkniętych) umieszczaniu rodziny (małżonków z dziećmi).

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Zasadne byłoby traktowanie spraw detencyjnych jako priorytetowych i rozpatrywanie ich w zdecydowanie krótszych terminach. 
  2. Należy zapewnić, aby cudzoziemcy mieli pełne prawo do składania zażaleń na decyzje o umieszczeniu ich w detencji.
  3. Należy zwiększyć liczbę biegłych lekarzy powoływanych przez sąd w celu konfrontacji opinii lekarzy pracujących w ośrodkach.
  4. Sądy powinny zamieszczać prawidłowe pouczenia o możliwości składania zażaleń.
  5. Potrzebne jest stworzenie państwowego systemu pomocy prawnej dla uchodźców, a nie tylko projektowe, finansowane przez Unię Europejską działania organizacji pozarządowych.

Skopiowano!

Skip to content