Specyfika i trendy w obsadzie personelu administracyjnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (2011–2019)
Data publikacji: 03/2021
Tematyka: Sprawy zagraniczne
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Specyfika i trendy w obsadzie personelu administracyjnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (2011–2019)” przedstawia analizę obsady personelu administracyjnego ESDZ w latach 2011-2019. Autorzy raportu omawiają m.in. strukturę organizacyjną ESDZ, kryteria rekrutacyjne, udział kobiet w personelu, a także zagadnienia związane z równowagą narodową w personelu.
Wnioski
Wnioski
- Analiza obsady stanowisk administracyjnych ESDZ w latach 2011-2019 pokazuje, że kryteria rekrutacyjne nie zawsze były realizowane w sposób jednoznaczny i konsekwentny .
- Statystyki dotyczące zmian w składzie personelu kategorii AD wskazują na szybki wzrost udziału dyplomatów krajowych, poprawę reprezentacji poszczególnych państw oraz dość konsekwentny, choć wciąż powolny, wzrost udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych.
- Na różnych szczeblach kadry administracyjnej można dostrzec przykłady wyraźnych dysproporcji w reprezentacji wybranych państw.
- W raporcie zwraca się uwagę na potrzebę zwiększenia reprezentacji państw członkowskich UE w personelu ESDZ.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest wprowadzenie bardziej jednoznacznych i konsekwentnych kryteriów rekrutacyjnych do ESDZ .
- Należy podjąć działania mające na celu zwiększenie reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych w ESDZ.
- W celu zwiększenia reprezentacji państw członkowskich UE w personelu ESDZ, należy wprowadzić bardziej zrównoważone kryteria rekrutacyjne.
- Należy zwiększyć wysiłki na rzecz promowania różnorodności i równości w ESDZ, w tym poprzez szkolenia i kampanie informacyjne.