close

Raport

W tematyce: Administracja publiczna

Skąd się wzięły kolejki Polaków za granicą 21 Października – jak uniknąć błędów w przyszłości?

Data publikacji: 12/2007

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport „Skąd Się wzięły kolejki Polaków za granicą 21 Października – jak uniknąć błędów w przyszłości?” przedstawia analizę problemów związanych z organizacją wyborów dla Polaków przebywających za granicą oraz proponuje rozwiązania, które pozwolą uniknąć błędów z poprzednich lat. W raporcie przedstawione są konkretne propozycje, które mają na celu ułatwienie głosowania Polakom za granicą oraz zapobieżenie powstawaniu kolejek w przyszłości. 

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. W stosunku do wyborów z 2005 r., liczba Polaków przebywających za granicą, którzy zdecydowali się na udział w głosowaniu wzrosła blisko pięciokrotnie -w  największym stopniu do tak imponującego wzrostu liczby głosujących przyczynili się Polacy przebywający w czterech państwach: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
  2. Organizacja wyborów dla Polaków przebywających za granicą wymaga poprawy, ponieważ w przeszłości dochodziło do wielu problemów, w tym długich kolejek i braku odpowiednich warunków do głosowania. 
  3. Problemy i opóźnienia w procedurze przekazywania wyników głosowania do kraju, które w pewnym momencie zagroziły, że głosowanie w około siedemdziesięciu obwodach zagranicznych zostanie uznane za niebyłe.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Konieczne jest wprowadzenie zmian w organizacji wyborów dla Polaków przebywających za granicą, w tym zwiększenie liczby obwodów głosowania oraz poprawa procedur związanych z tworzeniem spisów wyborców i przekazywaniem wyników głosowania do kraju. 
  2. Warto zwiększyć liczbę osób odpowiedzialnych za organizację wyborów za granicą, aby zapewnić lepszą koordynację działań i uniknąć błędów. 
  3. Należy stworzyć dla Polaków przebywających za granicą jeden system (portal) internetowy zgłaszania się do spisu wyborców, wraz z jasnym systemem informacji na temat zasad udziału w głosowaniu.

Skopiowano!

Skip to content