close

Raport

W tematyce: Energetyka

Ścieżki transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej – co wynika z krajowych zobowiązań?

Autor: PKN ORLEN

Data publikacji: 01/2024

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Dokument analizuje transformację energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej, koncentrując się na dwóch scenariuszach: Obecne Plany (OP) i Wyższe Ambicje (WA) do 2050 roku. Wskazuje na konieczność regulacji oraz inwestycji w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych. Porozumienie Paryskie z 2015 roku, w którym uczestniczyło blisko 200 państw, stanowi fundament globalnych działań na rzecz dekarbonizacji. W raporcie autorzy analizują Krajowe plany na rzecz energii i klimatu (KPEiK) oraz sposób, w jaki państwa regionu zapewniły strategiczną dywersyfikację dostaw, zarówno w zakresie paliw kopalnych, jak i energii elektrycznej. Przedmiotem analizy są dwa kluczowe aspekty trylematu energetycznego – obniżanie emisyjności i bezpieczeństwo. Publikacja nie jest prognozą czy też oficjalnym stanowiskiem ORLEN. Jej celem jest przedstawienie kompleksowego obrazu regionu uzyskanego poprzez zebranie planów i polityk energetycznych państw CEE oraz tam, gdzie było to konieczne, dokonanie na ich podstawie ekstrapolacji.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. W całym regionie przewidywane jest zwiększenie udziału energii elektrycznej z OZE w okresie do 2050 r. – z 35% w 2021 r. do 77% w 2050 r. w scenariuszu
Obecne Plany.

2. Spodziewane jest znaczne zmniejszenie udziału energii pochodzącej z paliw kopalnych w całkowitym zużyciu energii w sektorze transportu – z ponad 90% do 52% w scenariuszu OP i 12% w scenariuszu WA.

3. Ponad połowa krajów regionu Europy Środkowo- Wschodniej ogłosiła plany budowy elektrowni jądrowych. Kraje objęte analizą planują budowę zarówno tradycyjnych
elektrowni jądrowych jak i małych reaktorów modułowych (SMR), które jednak nie znalazły się w obecnie (XII 2023) obowiązujących Krajowych planach na rzecz energii i klimatu.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Rozbudowa mocy w OZE wymaga dodatkowych inwestycji, aby zapewnić elastyczność systemu, np. w bateryjne magazyny energii, elektrownie szczytowo-pompowe, wykorzystanie niskoemisyjnego wodoru w przystosowanych do tego elektrowniach gazowych, a także potencjalnie częściowe modernizacje istniejących elektrowni z wykorzystaniem technologii CCS.

2. Rozwój połączeń międzysystemowych i infrastruktury do przesyłania gazu, energii elektrycznej i ropy naftowej (w wypadku krajów śródlądowych) jawi się jako krytyczny aspekt wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego regionu.

3. Aby cele dekarbonizacji mogły zostać zrealizowane bez przyspieszenia tempa rozwoju elektromobilności, musi nastąpić znaczne zwiększenie wykorzystania biopaliw w transporcie, zwłaszcza w krajach CEE11 (dwu-, trzy- lub nawet czterokrotne w okresie 2021–2040).

Skopiowano!

Skip to content