close

Raport

W tematyce: Administracja publiczna

Rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych

Data publikacji: 03/2023

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia wyniki kontroli Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz 25 urzędów gmin na terenie całej Polski. W okresie objętym kontrolą (2016– I połowa 2021) badano m.in., czy administracja publiczna w planowaniu energetycznym rzetelnie uwzględniała potrzeby rozwoju efektywnych  systemów ciepłowniczych i czy działania w zakresie rozwoju efektywnych systemów ciepłowniczych były skuteczne.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. W okresie objętym kontrolą działania administracji publicznej nie przyczyniły się do zmniejszenia uciążliwości źródeł wytwarzania ciepła dla środowiska i oszczędniejszego gospodarowania energią w procesach dostarczania ciepła.
  2. Minister właściwy do spraw energii, mimo kilkuletnich prac, nie opracował strategii modernizacji ciepłownictwa, a dotychczasowe mechanizmy wsparcia były niewystarczające i nieadekwatnie zaadresowane.
  3. Gminy nie dbały o to, by realizować zadanie własne w zakresie planowania i organizacji zaopatrzenia w ciepło z uwzględnieniem wymogów efektywności systemów ciepłowniczych.
  4. Dotychczasowe brzmienie art. 18 ust. 1 pkt 5 Prawa energetycznego jest zbyt ogólnikowe ponieważ brak jest wskazania terminu na wykonanie oceny potencjału oraz nie określono niezbędnego zakresu przedmiotowego i merytorycznego oceny powyższego potencjału – co prowadziło do dowolności w realizacji przez gminy wyznaczonego obowiązku.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Niezwłoczne opracowanie projektu Strategii na rzecz ciepłownictwa i przedłożenie go Radzie Ministrów.
  2. Zorganizowanie systemu pozyskiwania informacji o liczbie, lokalizacji i udziale systemów efektywnych energetycznie w liczbie systemów ciepłowniczych w Polsce jako niezbędnym elemencie oceny, do której minister właściwy ds. energii jest zobowiązany na podstawie art. 10c ust. 1 i 2 Prawa energetycznego.
  3. Przeprowadzenie oceny potencjału wytwarzania energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji oraz efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych lub chłodniczych na terenie gminy.
  4. Zapewnienie skutecznych mechanizmów monitorowania realizacji celów strategicznych w zakresie rozwoju systemów ciepłowniczych.
  5. Określenie terminu wykonania oceny potencjału wytwarzania energii elektrycznej  w wysokosprawnej kogeneracji oraz efektywnych systemów ciepłowniczych lub chłodniczych na obszarze gminy oraz jej przedmiotowych i merytorycznych ram.

Skopiowano!

Skip to content