Realizacja wybranych regionalnych programów polityki zdrowotnej w województwie łódzkim
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 03/2023
Tematyka: Ochrona zdrowia | Samorząd terytorialny
Link źródłowy: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyniki kontroli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz 10 beneficjentów regionalnych programów polityki zdrowotnej z tego obszaru. W okresie objętym kontrolą (01.01.2017-3.08.2022) badano m.in., czy wybrane programy polityki zdrowotnej były przygotowane w sposób rzetelny, a działania podjęte w toku realizacji tych programów przebiegły zgodnie z założeniami i zawartymi umowami.
Wnioski
Wnioski
- Działania podejmowane przez beneficjentów RPPZ w większości przypadków przebiegały zgodnie z przyjętymi założeniami i zawartymi umowami o dofinansowanie – powyższej oceny nie zmieniają stwierdzone w toku kontroli tych jednostek pojedynczo występujące nieprawidłowości polegające na niesporządzeniu wymaganej dokumentacji medycznej
- Zarząd Województwa Łódzkiego zdiagnozował ryzyko podwójnego finansowania świadczeń zdrowotnych, jednak przyjął mechanizm zabezpieczeń, który nie był skuteczny i nie zapewnił ochrony przed tym zjawiskiem – w przypadku dwóch Beneficjentów RPPZ świadczenia zdrowotne zrealizowane dla 80 pacjentów zostały sfinansowane z dwóch źródeł, tj. ze środków NFZ i środków UE
- Zastrzeżenia NIK budzi także brak zdiagnozowania przez ZWŁ ryzyka finansowania świadczeń zdrowotnych dla pacjentów figurujących w rejestrze PESEL jako osoby nieżyjące.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Podjęcie działań mających na celu nowelizację ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, poprzez uzupełnienie ust 2 art. 48a w zakresie elementów programu polityki zdrowotnej i dodanie jako niezbędnego elementu, mechanizmu zabezpieczającego przed podwójnym finansowaniem świadczeń zdrowotnych.
- Zmiana załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie wzoru programu polityki zdrowotnej, wzoru raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej oraz sposobu sporządzenia projektu programu polityki zdrowotnej i raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej, poprzez uzupełnienie wzoru programu polityki zdrowotnej o opisany w pkt 1 nowy element w zakresie mechanizmu zabezpieczającego przed podwójnym finansowaniem świadczeń zdrowotnych.
- Uwzględnienie w planach kontroli, kontroli wspólnych z wojewodami – stosownie do art. 10 w związku z art. 6 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej, w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach RPPZ współfinansowanych ze środków unijnych pod kątem wystąpienia finansowania tożsamych świadczeń ze środków NFZ, tj. podwójnego finansowania.