Realizacja pilotażowego programu leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego w latach 2019 – 2023
Autor: Najwyższa Izba Kontroli
Data publikacji: 12/09/2024
Tematyka: Ochrona zdrowia
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Dokument przedstawia wyniki kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w latach 2019 – 2023 dotyczącej prawidłowej i skutecznej realizacji programu pilotażowego w zakresie leczenia udarów mózgu. Cel programu, którym było przetestowanie modelu organizacyjnego leczenia udaru niedokrwiennego i zebranie danych umożliwiających ocenę skuteczności trombektomii mechanicznej w praktyce, został osiągnięty w latach 2021–2022. Pomimo to, realizację programu przedłużono do 30 czerwca 2024 r., co miało zapewnić, według Ministra, dostępność tej metody leczenia dla pacjentów w całym kraju. Ponieważ jednak liczba ośrodków medycznych uczestniczących w realizacji programu była ograniczona, kontynuowanie programu oznaczało w rzeczywistości odsunięcie w czasie decyzji o włączeniu zabiegu trombektomii mechanicznej do katalogu świadczeń gwarantowanych i w konsekwencji ograniczyło dostęp pacjentów do tej metody leczenia.
Wnioski
Wnioski
1. W latach 2018-2020 Minister nie przeprowadził analiz dotyczących faktycznych możliwości realizacji Programu przez wyznaczane podmioty lecznicze.
2. Dostępność realizatorów do informacji o pacjentach po ich wypisaniu ze szpitala była ograniczona z uwagi na występujące trudności z nawiązaniem kontaktu z danym pacjentem. W konsekwencji realizatorzy nie zawsze dysponowali danymi umożliwiającymi pełne sprawozdanie dotyczące poziomu realizacji wskaźników.
3. Minister, ustalając i modyfikując wykaz podmiotów leczniczych wyznaczonych do realizacji Programu, nie dokonywał wystarczających analiz dotyczących spełniania przez nie warunków udziału w Programie. W konsekwencji do Programu wyznaczone zostały także podmioty, które nie spełniały wymogów formalnych koniecznych do uczestnictwa w jego realizacji, co uniemożliwiło bądź opóźniło ich uczestnictwo w Programie
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Dokonanie analizy dotyczącej zasadności kontynuowania Programu i ewentualne podjęcie decyzji o objęciu trombektomii mechanicznej zakresem świadczeń gwarantowanych.
2. Zapewnienie niezwłocznego kierowania do konsultantów wojewódzkich wniosków o dokonanie oceny postępowania medycznego po uzyskaniu informacji o wysokiej śmiertelności
pacjentów u realizatorów programów pilotażowych.
3. Zapewnienie przy projektowaniu oraz ustalaniu programów pilotażowych uwzględniania ich charakteru jako programów testowych, które mają umożliwiać stosunkowo szybką ocenę efektów uzyskiwanych w małej skali.
4. Zagwarantowanie wyboru na realizatorów programów pilotażowych wyłącznie ośrodków leczniczych spełniających wymagania udziału w danym programie.
5. Zapewnienie bieżącej weryfikacji przestrzegania przez realizatorów warunków wynikających z umów o realizację programów pilotażowych.