close

Raport

W tematyce: Mieszkalnictwo

Raport tematycznych grup eksperckich Kongresu polityki miejskiej 2019. Wyzwania i rekomendacje dla krajowej polityki miejskiej

Data publikacji: 07/2020

Link źródłowy: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport składa się z wyników prac tematycznych grup eksperckich Kongresu Polityki Miejskiej 2019, które skupiły się na kształtowaniu przestrzeni, transportu i mobilności, mieszkalnictwie oraz ochronie środowiska i adaptacji do zmian klimatu. W raporcie przedstawiono kluczowe wyzwania i rekomendacje dla polityki miejskiej w tych obszarach. Wyniki te zostały przedyskutowane z zaproszonymi ekspertami zewnętrznymi oraz publicznością podczas Kongresu Polityki Miejskiej, a także uwzględniono uwagi i wnioski zgłoszone po kongresie.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Brak dostępnych mieszkań sprawia, że mieszkańcy wypychani są często poza miasto, co zwrotnie przyczynia się do zwiększania kongestii i wymiernych strat ekonomicznych, nie wspominając o wpływie na jakość życia tych osób i ich rodzin.
2. Pomimo stosunkowo wysokiej dynamiki budowy nowych mieszkań ceny nieruchomości i najmu wciąż rosną, co potwierdza konieczność zwiększania sektora mieszkań społecznych.
3. Układy dróg w polskich miastach najczęściej są określone na podstawie założeń sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie na miasto nałożono „szkielet dróg układu podstawowego”, a następnie przez kolejne dziesięciolecia to realizowano, nie zwracając uwagi na zmieniające się
uwarunkowania, np. rosnącą ilość pojazdów, smog od samochodowy, wzrost ruchu rowerowego. Dawno planowany układ dróg jest często kopiowany w kolejnych
dokumentach planistycznych.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Wspieranie różnych środków transportu, w tym transportu publicznego, rowerów i pieszych, oraz wprowadzenie systemów zarządzania ruchem, które poprawią bezpieczeństwo i efektywność transportu miejskiego.
2. Mieszkalnictwo powinno być dostępne dla różnych grup społecznych, a polityka mieszkaniowa powinna uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz ochronę środowiska.
3. Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu powinny być priorytetami polityki miejskiej, uwzględniając zarówno działania prewencyjne, jak i adaptacyjne.

Skopiowano!

Skip to content