Publiczna dostępność orzeczeń sądowych
Autor: Forum Obywatelskiego Rozwoju
Data publikacji: 11/2010
Tematyka: Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Celem raportu jest przedstawienie stanu dostępności rozstrzygnięć sądowych w Polsce, zarówno według obowiązującego stanu prawnego, jak i w świetle praktyki organów wymiaru sprawiedliwości oraz innych instytucji publicznych. W raporcie znajduje się szczegółowa analiza stanu dostępności orzeczeń, a także informacje o konstytucyjnym prawie do sądu oraz aktualnych przepisach dotyczących dostępu do orzeczeń sądowych. Raport przedstawia również argumenty za publiczną dostępnością orzeczeń sądowych oraz możliwe kroki, które można podjąć, aby poprawić dostępność orzeczeń dla obywateli.
Wnioski
Wnioski
1. Rozstrzygnięcia zapadające przed Sądem Najwyższym oraz przed sądami powszechnymi są publikowane tylko w ograniczonym zakresie.
2. Dostępność orzeczeń Sądu Najwyższego w komercyjnych bazach danych prawniczych nie rozwiązuje powyższego problemu, ponieważ większość obywateli nie posiada dostępu do tych odpłatnych serwisów.
3. Praktyka udostępniania obywatelom przez sądy swoich orzeczeń przedstawia się aktualnie bardzo niejednolicie.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Wprowadzenie stopniowej publikacji orzeczeń sądów apelacyjnych w internecie oraz publikacja wszystkich orzeczeń Sądu Najwyższego w internecie.
2. Utworzenie bazy danych orzeczeń sądów powszechnych wzorowanej na bazie orzeczeń sądów administracyjnych.
3. Wyznaczenie w sądach osób odpowiedzialnych za udzielanie informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz przeszkolenie pracowników sekretariatów w zakresie poprawnej anonimizacji orzeczeń sądowych.
4. Wspieranie i utwierdzanie praktyki udostępniania treści wyroków i postanowień obywatelom występującym z wnioskami w trybie dostępu do informacji publicznej.
5. Zwiększenie roli rzeczników prasowych sądów.