close

Raport

W tematyce: Demografia

Postawy Polaków wobec rodzicielstwa i ojcostwa

Data publikacji: 01/2023

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Niniejszy raport prezentuje wyniki badania przeprowadzonego przez Think Tank Tato.Net. Badanie koncentruje się na współczesnych kwestiach ojcostwa i rodziny w Polsce. Zawiera wyniki zbierane od reprezentatywnej próby 1006 rodziców. Kwestionariusz składał się z pytań dotyczących planów prokreacyjnych, postaw wobec rodzicielstwa i ról rodzicielskich, postrzegania ojcostwa i wzorców ojcowskich, wartości i przekonań związanych z rodziną i rodzicielstwem.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. Najważniejszymi wartościami uznawanymi przez osoby biorące udział w badaniach są rodzina i miłość
  2. Jedynie nieco ponad połowa młodych uczestników badań planuje mieć dzieci (najczęściej dwoje)
  3. Wśród przeszkód utrudniających posiadanie pierwszego dziecka respondenci najczęściej wskazywali: zbyt młody wiek (66,0%), brak odpowiedniego ojca / matki (59,5%) oraz brak odpowiednich warunków mieszkaniowych (54,8%), nieco mniejsze znaczenie ich zdaniem mają niewystarczająca lub niestabilna sytuacja finansowa (43,7%) i kwestie zdrowotne / niepłodność (42,9%), najmniej istotną barierą wskazywaną przez co dwunastą osobę badaną (7,7%) był lęk przed wadami rozwojowymi dziecka
  4. Tradycyjny model ojcostwa w polskich rodzinach uległ zmianie – ojciec zamiast być autorytarnym dyscyplinatorem staje się raczej partnerem wychowawczym.
  5. Postawy względem rodzicielstwa i ojcostwa są zróżnicowane przez światopogląd i religię badanych osób.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Kampanie społeczne i edukacyjne dotyczące partnerstwa wychowawczego i równouprawnienia w rodzinach mogą przyczynić się do dalszej popularyzacji nowego modelu ojcostwa.
  2. Wspieranie ojców w ich roli partnerów wychowawczych przez programy rządowe i organizacje pozarządowe może poprawić jakość życia rodzin i relacji między rodzicami.
  3. Kontynuowanie badań nad postawami Polaków wobec rodziny i rodzicielstwa może pomóc w dalszym opracowywaniu i wdrażaniu adekwatnych rozwiązań społecznych i edukacyjnych.
  4. Zwiększenie dostępności i jakości usług opieki nad dziećmi może wesprzeć rozwój modelu partnerskiego rodzicielstwa i umożliwić ojcom pełniejsze zaangażowanie w życie rodziny.
  5. Włączenie nauczania dotyczącego aspektów psychologicznych rodzicielstwa i specjalistycznych umiejętności wychowawczych w programy szkolne dla młodych ludzi może pomóc w tworzeniu bardziej wrażliwej i otwartej na nowe modele ojcostwa kultury.

Skopiowano!

Skip to content