close

Raport

W tematyce: Bezpieczeństwo i obronność

Polskie siły powietrzne w operacjach XXI Wieku – spojrzenie w przyszłość i rekomendacje

Data publikacji: 02/2022

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport przedstawia historię lotnictwa wojskowego w Polsce oraz obecne zadania i strukturę Sił Powietrznych RP, zawiera także wnioski z badań naukowych dotyczących panowania w powietrzu. Raport ma na celu dostarczenie wielu interesujących informacji i inspiracji dla czytelników zainteresowanych historią wojskowości i lotnictwem wojskowym.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Rozwój sił powietrznych na świecie powinien być wzięty pod uwagę w planowaniu rozwoju Sił Powietrznych RP.
2. Samoloty bezzałogowe – co pokazały zarówno operacja w Syrii, jak i w Górskim Karabachu stanowią istotny kierunek rozwoju sił powietrznych. Niemniej wydaje się, że w dającej przewidzieć się przyszłości nie zastąpią one samolotów załogowych, lecz będą stanowić ich uzupełnienie.
3. Minimalną liczbą samolotów bojowych w Siłach Powietrznych RP, która umożliwia realizację stawianych zadań, jest 160 maszyn. Po wycofaniu samolotów Su-22 i MiG-29 oraz dołączeniu nowoczesnych maszyn wielozadaniowych F-35 liczba samolotów bojowych w Siłach Powietrznych RP będzie dwukrotnie (80 sztuk) niższa aniżeli potrzeby.
4. Lotnictwo bojowe Sił Powietrznych RP powinno być w stanie, zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z sojusznikami, przeprowadzić ataki na cele znajdujące się na terytorium wroga, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to również na infrastrukturę krytyczną państwa-agresora.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa, Polska powinna dążyć do utrzymania i rozwijania swoich zdolności sił powietrznych.
  2. Polska powinna kontynuować rozwój swoich zdolności sił powietrznych, inwestując w myśliwce przewagi powietrznej oraz lżejsze maszyny wielozadaniowe.
  3.  Należy opracować modele i rozwiązania doktrynalne, które będą odpowiadać
    wymaganiom przyszłego pola walki.
  4. Należy kontynuować badania naukowe dotyczące panowania w powietrzu, aby stale doskonalić zdolności sił powietrznych.

Skopiowano!

Skip to content