Polskie i niemieckie spojrzenie na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie Barometr Polska-Niemcy. Raport z badań, czerwiec 2023
Autor: Instytut Spraw Publicznych
Data publikacji: 01/2023
Tematyka: Bezpieczeństwo i obronność | Sprawy zagraniczne | Wojna na Ukrainie
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport przedstawia wyniki badań i ekspertyz dotyczących rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. W dokumencie omówiono postrzeganie pozycji Polski i Niemiec w polityce europejskiej i międzynarodowej oraz poparcie dla działań podjętych w związku z konfliktem na wschodzie Europy. Eksperci przedstawiają rekomendacje dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa Ukrainy oraz analizują wpływ sytuacji na stosunki polsko-niemieckie. Raport zawiera również informacje o wcześniejszych edycjach badań, które były realizowane przez Instytut Spraw Publicznych, Deutsches Polen-Institut, Fundację Konrada Adenauera w Polsce i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wnioski
Wnioski
- Polacy i Niemcy mają podobne postrzeganie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, ale różnią się w kwestii poparcia dla działań podjętych w związku z konfliktem.
- Wzrost napięcia na wschodzie Europy wpłynął na stosunki polsko-niemieckie, ale jednocześnie zwiększył ich znaczenie w kontekście polityki europejskiej i międzynarodowej.
- W badaniach zauważono, że młodsze pokolenia Polaków i Niemców są bardziej otwarte na współpracę i dialog między krajami, co może wpłynąć na przyszłe relacje między państwami.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- W celu zwiększenia bezpieczeństwa Ukrainy, należy kontynuować wsparcie dla tego kraju ze strony Polski i Niemiec, a także innych państw europejskich i międzynarodowych.
- Konieczne jest zwiększenie dialogu i współpracy między Polską i Niemcami w celu zwiększenia ich znaczenia w polityce europejskiej i międzynarodowej.
- Należy zwrócić uwagę na potrzebę edukacji i informowania społeczeństwa na temat sytuacji na wschodzie Europy oraz rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.
- W celu zwiększenia zaangażowania młodszych pokoleń w relacje polsko-niemieckie, należy kontynuować programy wymiany studenckiej i młodzieżowej między krajami.