Polska: zastój czy rozwój? Praca, praworządność, inwestycje, innowacje
Autor: Forum Obywatelskiego Rozwoju
Data publikacji: 02/2021
Tematyka: Gospodarka i rynek pracy | Polityka | Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport to analiza sytuacji Polski pod kątem rozwoju gospodarczego, praworządności, inwestycji i innowacji. Autorzy raportu, pod kierunkiem merytorycznym Leszka Balcerowicza, przedstawiają słabości polskiej gospodarki przed przejęciem władzy przez PiS, porównując ją z innymi krajami postsocjalistycznymi, które osiągnęły sukces w doganianiu krajów rozwiniętych. Raport zawiera również scenariusze ostrzegawcze i propozycje reform, które mają na celu poprawę sytuacji w Polsce. W raporcie poruszono tematykę gospodarki i rynku pracy, praworządności, inwestycji, innowacji oraz polityki społecznej.
Wnioski
Wnioski
- Mimo radykalnych wolnorynkowych reform pozostały w Polsce obszary wymagające dalszych zmian – takimi problemami są: niedokończona prywatyzacja, przeregulowanie, niesprawny wymiar sprawiedliwości, duża zmienność prawa oraz zagmatwany system podatkowy z licznymi wyjątkami i przywilejami, które go komplikują, a które przyczyniają się do tego, że spowodowany przez nie ubytek dochodów wymaga wysokich stawek podatkowych dla pozbawianych przywilejów.
- PiS wprowadziło wiele zmian osłabiających związek między długością pracy i wpłaconymi składkami a przyszłą emeryturą. Poza obniżeniem wieku emerytalnego przyczyniły się do tego m.in. podwyżki emerytury minimalnej, waloryzacja kwotowa, emerytury dla matek, obniżki składek dla samozatrudnionych oraz trzynaste i czternaste emerytury.
- Polityka PiS uderza także w potencjał do wzrostu wydajności pracy, czym tworzy kolejne bariery dla wzrostu najwydajniejszych przedsiębiorstw. Ograniczenia konkurencji, państwowe monopole, problemy z praworządnością czy nieprzewidywalne zmiany prawa sprawiają, że rozwój firm staje się trudniejszy i bardziej ryzykowny, na czym traci cała gospodarka.
- W 2015 roku PiS rozpoczęło antyreformy wymiaru sprawiedliwości, ograniczając niezależność Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i prokuratury na rzecz politycznej kontroli – te złe zmiany tylko pogłębiły niesprawność wymiaru sprawiedliwości.
- Przejęcie przez państwo kontroli nad Alior Bankiem i Pekao niebezpiecznie zwiększa wpływ polityków na politykę kredytową banków.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Ułatwienia w łączeniu obowiązków rodzinnych i zawodowych (dalsza rozbudowa żłobków i przedszkoli, rozbudowa opieki instytucjonalnej nad osobami starszymi, zmiany w urlopach rodzicielskich angażujące ojców w wychowanie dzieci)
- Zniesienie zakazów: handlu w niedzielę, tworzenia sieci aptek, handlu ziemią rolną, w dalszej kolejności odchodzenie od licencji na rzecz certyfikatów; znoszenie zakazów reklamy
- Zwiększenie efektywności sądów (lepsze dostosowanie zasobów sądów do potrzeb lokalnych, lepsze bodźce zarządcze w sądach, bodźce do rozwiązywania sporów poza sądami, przeniesienie części zadań do administracji)
- Zdecydowane obniżenie opodatkowania osób najmniej zarabiających
- Obniżenie opodatkowania pracy, ograniczenie niepewności generowanej przez skomplikowane i zmienne przepisy podatkowe, zniesienie przywilejów podatkowych dla rolnictwa, mikroprzedsiębiorstw i nietypowych form zatrudnienia