close

Raport

W tematyce: Energetyka

Polska Ścieżka Transformacji Energetycznej

Data publikacji: 10/2022

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport opracowany przez Polski Komitet Energii Elektrycznej we współpracy z Ernst & Young Consulting przedstawia skalę wyzwań, jakie stoją przed sektorem energetycznym w Polsce w związku z realizacją polityki klimatyczno-energetycznej UE i Polski. Raport przedstawia również działania podejmowane przez polski sektor energetyczny w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz szanse, bariery i zagrożenia w drodze do neutralności klimatycznej. W raporcie omówiono również koszty i źródła finansowania transformacji energetycznej w Polsce.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Polska ścieżka transformacji energetycznej jest znacznie szersza i bardziej kosztowna od przeciętnego w krajach unijnych, ze względu na specyficzne uwarunkowania historyczne oraz bardzo wysoki udział węgla w miksie wytwarzania energii. 

2. Wdrożenie polityki energetyczno-klimatycznej wymaga znacznych nakładów finansowych, a źródła finansowania są ograniczone. 

3. Polski sektor energetyczny podejmuje już działania w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale wciąż potrzebne są dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii oraz modernizację istniejących elektrowni. 

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Konieczne jest zwiększenie nakładów finansowych na transformację energetyczną w Polsce, w tym poprzez pozyskiwanie środków z funduszy unijnych oraz inwestycje prywatne. 

2. W celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie wytwarzania energii, należy wprowadzić zachęty finansowe dla inwestorów oraz ułatwić procedury związane z budową elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

3. Konieczne jest zwiększenie koordynacji działań między różnymi sektorami, w tym administracją publiczną, sektorem prywatnym i społeczeństwem.

Skopiowano!

Skip to content