Polska na tle regionu. Dlaczego rozwijamy się szybciej niż Czechy, Węgry i Słowacja, a mniej inwestujemy w przyszłość?
Autor: SpotData
Data publikacji: 29/08/2023
Tematyka: Demografia | Ekonomia | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport porównuje rozwój Polski z krajami Grupy Wyszehradzkiej, skupiając się na aspektach ekonomicznych, przedstawia wzrost gospodarczy, inwestycje zagraniczne, wydatki publiczne na usługi kluczowe dla rozwoju jak edukacja i ochrona zdrowia, analizuje również nierówności społeczne, politykę fiskalną oraz wyzwania związane z demografią. Zestawienie najważniejszych parametrów polityki makroekonomicznej Polski na tle Czech, Słowacji i Węgier może pozwolić na dostrzeżenie najważniejszych cech wyróżniających Polskę, i jednocześnie na określenie obszarów, w których Polska odniosła sukcesy lub poniosła porażki. Pozwoli też określić obszary, w których Polska powinna dokonać zmian.
Wnioski
Wnioski
1. Polska odnotowała wysokie tempo wzrostu gospodarczego w porównaniu z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej, co potwierdza jej pozycję lidera regionalnego.
2. Jeden z największych paradoksów związanych z rozwojem gospodarczym Polski i regionu ostatnich lat polega na tym, że będąc krajem o wysokich inwestycjach zagranicznych Polska jest jednocześnie krajem o najniższej w regionie stopie nakładów prywatnych na środki trwałe.
3. Polska ma najniższy w regionie wskaźnik dzietności i jako jedyny kraj regionu nie odnotowała wzrostu tego wskaźnika w ostatniej dekadzie
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Rewizja polityki prorodzinnej i weryfikacja założeń dotyczących wspierania dzietności
2. Identyfikacja przyczyn słabości inwestycji przedsiębiorstw i stworzenie autentycznej oraz wiarygodnej strategii zmiany negatywnego trendu w prywatnych nakładach rozwojowych
3. Zapobieganie trwałej deprecjacji waluty w celu ochrony gospodarki przed uzależnieniem się od wyłącznie niskokosztowych inwestycji.