close

Raport

W tematyce: Ochrona zdrowia

Podsumowanie badania szans powodzenia zmian systemowych w okulistyce

Data publikacji: 05/2023

Tematyka: Ochrona zdrowia

Link źródłowy: kliknij tutaj

Informacja prasowa: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport zawiera analizę szans powodzenia zmian systemowych w opiece okulistycznej w Polsce, opartą na metodzie trójkąta strategicznego autorstwa prof. Marka Moore’a z Harvard Kennedy School. W raporcie przedstawiono wyniki badań, które miały na celu ocenę szans powodzenia wybranych zmian systemowych oraz porównanie ich do szans powodzenia wprowadzanych lub planowanych do wprowadzenia zmian systemowych służących poprawie jakości, dostępności i efektywności całości opieki zdrowotnej w Polsce. W raporcie omówiono także warunki, jakie muszą być spełnione, aby wprowadzenie zmian systemowych było skuteczne. Wyniki badania promujące wzrost dostępności i jakości opieki okulistycznej w Polsce zostały przedstawione w trakcie II Zjazdu Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich w ramach sesji pt. „Polska okulistyka w ramach publicznej opieki zdrowotnej – dotychczasowe osiągnięcia systemowe i wyzwania na najbliższą przyszłość”.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

  1. W Polsce wykonuje się zbyt mało zabiegów usunięcia zaćmy – przyczyną są problemy z diagnostyką zaćmy wynikające z utrudnionego dostępu do okulisty w publicznej AOS.
  2. Bolączką polskiego systemu ochrony zdrowia jest słaby bądź nierównomierny dostęp do nowoczesnych technologii medycznych, czego przykładem jest użycie soczewek torycznych u pacjentów z astygmatyzmem większym niż 2 D.
  3. W obecnej sytuacji nawet minimalna poprawa ostrości wzroku (np. z 0,3 na 0,4), niedająca widocznej poprawy jakości życia pacjenta, kwalifikuje wynik leczenia jako pozytywny.

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

  1. Wprowadzenie systemu raportowania mierników jakości w opiece okulistycznej, aby umożliwić monitorowanie i ocenę skuteczności działań.
  2. Połączenie wizyty kwalifikacyjnej do operacji zaćmy z wizytą, podczas której odbywa się dobór soczewki optymalnej dla pacjenta.
  3. Warto rozważyć odpowiedzialność medyczną i finansową podmiotów leczniczych odnośnie leczenia wybranych powikłań, np. poprzez zwiększenie bazowej wyceny procedury podstawowej i konieczność bezpłatnego leczenia powikłań u „swoich” pacjentów – może to dać wymierne oszczędności dla publicznego systemu opieki zdrowotnej i poprawić jakość rezultatów klinicznych.
  4. Wprowadzenie zmian systemowych w opiece okulistycznej powinno być koordynowane przez różne podmioty, w tym Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, organizacje pozarządowe i pracowników służby zdrowia.

Skopiowano!

Skip to content