Perspektywy wykorzystania reaktorów SMR w polskiej transformacji energetycznej
Autor: Polski Instytut Ekonomiczny
Data publikacji: 06/2023
Tematyka: Ekonomia | Energetyka | Ochrona środowiska
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport omawia możliwości i wyzwania związane z wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce jako alternatywnej technologii energetycznej. Analizuje perspektywę zapotrzebowania na ciepło w miastach polskich oraz potencjał instalacji o mocy przekraczającej 5 GWe do 2040-2045 roku. Raport porównuje powszechną akceptację społeczną dla SMR z akceptacją energii jądrowej na większą skalę, wskazuje również na wysoką cenę emisji CO2 jako kluczowy czynnik dla rozwoju SMR w Polsce. Ponadto, raport opisuje ponad 70 projektów SMR, które są obecnie rozwijane na świecie, z planowanym wybudowaniem ponad 100 reaktorów w Polsce. W ramach analizy, eksperci twierdzą, że SMR mogą przyczynić się do dekarbonizacji, ale nie zastąpią inwestycji w energię odnawialną i dużą skalę energetyki jądrowej. Największe przeszkody dla rozwoju SMR w Polsce to m.in. długie procedury pozyskiwania pozwoleń, brak wykwalifikowanego personelu, wysokie koszty inwestycji oraz brak doświadczenia w inwestycjach jądrowych wśród polskich firm.
Wnioski
Wnioski
– SMR mogą zaspokoić przynajmniej 20% zapotrzebowania na ciepło w 10 największych polskich miastach do 2040-2045 roku.
- Moc zainstalowana oparta na SMR w Polsce może przekroczyć 5 GWe do 2040-2045 roku.
- Akceptacja społeczna dla SMR jest porównywalna lub wyższa niż dla energetyki jądrowej na większą skalę.
- SMR mogą przyczynić się do dekarbonizacji, jednak nie zastąpią inwestycji w energię odnawialną i dużą skale energetyki jądrowej.
- Największe przeszkody dla rozwoju SMR w Polsce to m.in. długie procedury pozyskiwania pozwoleń, brak wykwalifikowanego personelu, wysokie koszty inwestycji oraz brak doświadczenia w inwestycjach jądrowych wśród polskich firm.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Przyspieszyć procedury związane z pozyskiwaniem pozwoleń i uproszczenie procesów administracyjnych dotyczących inwestycji w SMR.
- Inwestować w rozwój kompetencji i kwalifikacji zawodowych w zakresie technologii SMR oraz w programy szkoleniowe.
- Wspierać badania i rozwój w zakresie technologii SMR oraz współpracę międzynarodową w tym obszarze.
- Opracować strategię wdrażania SMR, równocześnie zwiększając zaangażowanie w projekty dużej skali energetyki jądrowej i energetyki odnawialnej.
- Zaangażować społeczeństwo oraz podmioty lokalne w proces decyzyjny dotyczący inwestycji w SMR w celu zwiększenia akceptacji społecznej dla tego rodzaju technologii.