PEP2040: postęp czy rozczarowanie?
Autor: Ember
Data publikacji: 06/02/2023
Tematyka: Energetyka | Ochrona środowiska | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport analizuje aktualne plany energetyczne Polski, zwracając uwagę na niski udział odnawialnych źródeł energii, co stawia kraj w niekorzystnym świetle w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Autorzy raportu podkreślają konieczność zwiększenia ambicji w zakresie energii odnawialnej oraz ograniczenia ekspansji gazowej. Zalecają szybką ekspansję źródeł odnawialnych, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Ponadto, raport wskazuje na potrzebę aktualizacji Krajowych Planów Odbudowy (KPO) z uwzględnieniem nowych celów europejskich na rok 2030. Ostatecznie, autorzy raportu argumentują, że priorytetowe powinno być usunięcie barier dla czystych inwestycji oraz stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Wnioski
Wnioski
1. Polska potrzebuje bardziej ambitnej strategii energetycznej, która uwzględni cele klimatyczne i zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju.
2. Rozwój odnawialnych źródeł energii jest kluczowy dla przyszłości polskiej energetyki i powinien być priorytetem dla rządu.
3. Polska może podwoić swoje ambicje w zakresie energii odnawialnej i zmniejszyć ekspansję gazową, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność polskiej gospodarki.
4. Konieczne jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym usunięcie barier dla czystych inwestycji oraz przyspieszenie procesów administracyjnych.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Polski rząd powinien zwiększyć ambicje w zakresie energii odnawialnej i określić bardziej ambitne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
2. Konieczne jest przyspieszenie procesów administracyjnych i stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym poprzez ułatwienie inwestycji w OZE.
3. Polska powinna zrezygnować z planów ekspansji gazowej i zamiast tego skupić się na rozwijaniu źródeł odnawialnych.
4. W ramach aktualizacji Krajowych Planów Odbudowy (KPO) należy uwzględnić cele klimatyczne i zwiększyć inwestycje w odnawialne źródła energii.
5. Konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat korzyści wynikających z rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzenie zachęt dla przedsiębiorstw i konsumentów do korzystania z czystych źródeł energii.
6. Polska powinna dążyć do osiągnięcia 100 GW mocy ze źródeł odnawialnych do 2040 roku, co oznacza potrojenie obecnego celu PEP2040 i podwojenie tego, co zostało zapowiedziane w ramach nadchodzącej aktualizacji.