Organizacja i finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego.
Data publikacji: 01/2020
Tematyka: Ekonomia | Ochrona zdrowia | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport zawiera analizę realizacji świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych, programów lekowych oraz aspektów prawnych związanych z organizacją i finansowaniem opieki zdrowotnej dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. W raporcie przedstawiono również regionalne priorytety dla wszystkich województw, w tym dla województwa dolnośląskiego, gdzie uchwalono 20 priorytetów, wśród nich poprawę jakości i dostępności do usług zdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem kompleksowości tych świadczeń. Raport końcowy z realizacji programu polityki zdrowotnej określa m.in. nazwę programu polityki zdrowotnej, przewidziany w programie polityki zdrowotnej okres jego realizacji, opis sposobu osiągnięcia celów programu polityki zdrowotnej, charakterystykę interwencji zrealizowanych w ramach programu polityki zdrowotnej, wyniki monitorowania i ewaluacji programu polityki zdrowotnej, koszty realizacji programu polityki zdrowotnej oraz informacje o problemach, które wystąpiły w trakcie realizacji programu polityki zdrowotnej
Wnioski
Wnioski
- W Polsce istnieją znaczne nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego, w zależności od regionu i województwa. Konieczne jest wdrożenie działań mających na celu poprawę dostępności do kompleksowej opieki onkologicznej dla wszystkich pacjentów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
- Wdrożenie programów profilaktycznych i edukacyjnych w zakresie wczesnego wykrywania nowotworu gruczołu krokowego jest kluczowe dla poprawy wyników leczenia i zmniejszenia liczby zgonów z powodu tej choroby.
- Konieczne jest zwiększenie liczby specjalistów w dziedzinie urologii, onkologii i radioterapii, a także poprawa ich dystrybucji geograficznej, aby zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości opieki onkologicznej.
- Wdrożenie systemu monitorowania i ewaluacji programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenia nowotworu gruczołu krokowego jest kluczowe dla zapewnienia skuteczności i efektywności działań podejmowanych w tym obszarze.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Konieczne jest wdrożenie systemu monitorowania i ewaluacji jakości opieki onkologicznej dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego, w tym m.in. poprzez wprowadzenie standardów opieki, systemu raportowania wyników leczenia oraz systemu kontroli jakości.
- W celu poprawy dostępności do opieki onkologicznej dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego, konieczne jest zwiększenie liczby specjalistów w dziedzinie urologii, onkologii i radioterapii, a także poprawa ich dystrybucji geograficznej.
- Wdrożenie systemu telemedycyny w zakresie opieki onkologicznej dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego może przyczynić się do poprawy dostępności do opieki oraz skrócenia czasu oczekiwania na konsultacje i badania diagnostyczne.
- Konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat nowotworu gruczołu krokowego oraz znaczenia wczesnego wykrywania tej choroby, poprzez prowadzenie kampanii edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do pacjentów oraz pracowników służby zdrowia.