Ograniczenia praw i wolności wprowadzone w Polsce w związku z epidemią Covid-19 – aspekty prawne, medyczne oraz ekonomiczne
Autor: Ordo Iuris
Data publikacji: 01/2022
Tematyka: Ekonomia | Ochrona zdrowia | Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
W raporcie znajduje się przegląd wybranych obostrzeń wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-CoV-2 na obszarze Polski, podzielony na kategorie aktywności, które zostały dotknięte przez restrykcje.
Wnioski
Wnioski
1. Wysoka nadumieralność Polaków jesienią 2020 r. była spowodowana ograniczeniami funkcjonowania służby zdrowia – w szczególności lecznictwa szpitalnego i ratownictwa medycznego.
2.Przedsięwzięte środki izolacji społecznej mające za zadanie zablokowanie za wszelką cenę transmisji zakażenia koronawirusem doprowadziły do przyblokowania wszelkich relacji społecznych, w tym także (a może nawet przede wszystkim) relacji pacjent–lekarz (pacjent–opieka zdrowotna).
2. Wyniki z randomizowanych badań kontrolnych wykazują brak lub niewielki efekt stosowania masek ochronnych w prewencji zakażenia chorób grypopodobnych oraz SARS-CoV-2, jednak wiele badań obserwacyjnych wykazywało pozytywny efekt oddziaływania maskowania na ograniczenie liczby zakażeń SARS-CoV-2.
3. W ramach kolejnych edycji tzw. tarcz antykryzysowych w latach 2020–2021 uruchomiono łącznie 240 mld zł, które przeznaczone zostały m.in. na zwolnienia ze składek ZUS, tzw. postojowe, dopłaty do wynagrodzeń pracowników i inne dotacje.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Nadrzędnym celem ewentualnej przyszłej polityki kryzysowej powinno być zapewnienie dostępu do usług szpitalnych w jak największym zakresie.
2. Konieczne jest dalsze monitorowanie i ocena skuteczności oraz proporcjonalności wprowadzonych ograniczeń praw i wolności w Polsce w związku z epidemią COVID-19.
2. Administracja publiczna powinna działać w sposób przejrzysty i skuteczny, informując społeczeństwo o wprowadzonych restrykcjach oraz ich celach i skutkach.
3. Długotrwałość pandemii COVID-19 wskazała dobitnie na konieczność posiadania środków prawnych, umożliwiających prowadzenie stabilnej gospodarki finansowej przy jednoczesnym zastrzeżeniu możliwości elastycznego reagowania na nagłe potrzeby finansowe w szerokim horyzoncie czasowym.