Odpowiedzialność zawodowa prokuratorów
Data publikacji: 11/2010
Tematyka: Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Odpowiedzialność zawodowa prokuratorów” przedstawia analizę kwestii odpowiedzialności służbowej prokuratorów w Polsce. Autorzy omawiają m.in. zasady postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratorów, ograniczenia niezależności prokuratury oraz problemy związane z wykonywaniem zawodu prokuratora. W raporcie przedstawiono również propozycje zmian w przepisach prawnych, które mogłyby poprawić sytuację w zakresie odpowiedzialności prokuratorów. Publikacja ta jest adresowana do wszystkich zainteresowanych tematem odpowiedzialności zawodowej prokuratorów oraz może stanowić pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących reformy systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Wnioski
Wnioski
1. Analiza systemu odpowiedzialności prokuratorów w Polsce nie budzi większych zastrzeżeń, chociaż z pewnością może on zostać w kilku miejscach poprawiony – wątpliwości powstają przede wszystkim, gdy analizie poddana zostanie praktyka, np. przestrzeganie terminów przedawnienia w kontekście postępowań o uchylenie immunitetu.
2. Przewlekłość postępowań przygotowawczych stanowi problem – z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż w połowie 2009 roku ilość spraw trwających od 2 do 5 lat wynosiła 734, a ponad 5 lat – 167.
3. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż w okresie 1 stycznia 2009 r. – 30 czerwca 2010 r. sądy powszechne zasądziły prawomocnie odszkodowania i zadośćuczynienia na łączną kwotę 11.676.335 zł z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie i niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie i zatrzymanie.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Zasadne jest wydłużenie 1-rocznego terminu na wystąpienie z wnioskiem o zasądzenie zadośćuczynienia i odszkodowania z tytułu niesłusznego skazania i niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania.
- Należy przywrócić przepisy umożliwiające prokuratorowi prowadzącemu lub nadzorującemu postępowanie przygotowawcze uchylenie się od obowiązku wykonania polecenia przełożonego lub żądanie wyłączenia go od wykonania poleconej czynności.
- Należy wprowadzić odpowiedzialność regresową prokuratorów za bezczynność w postępowaniu, stanowiącą wynik opieszałości wyłącznie samego prokuratora, w sytuacji gdy mógł i powinien był działać, a więc gdy jest ona zawiniona.